Zobacz wirtualny Pałac Saski na tle panoramy Warszawy

Warszawa

Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept

Ruszył multimedialny projekt Saski360, dzięki któremu zobaczyć można, czy i jak wpasowałby się Pałac Saski we współczesną panoramę Warszawy. - To wyraz naszego szacunku wobec historii oraz próba ochrony od zapomnienia jednego z ważniejszych elementów architektonicznych Warszawy - mówi jeden z twórców.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego powraca regularnie. Ma gorących zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że odbudowa nie ma sensu. Władze Warszawy zleciły analizę ekonomiczną odbudowy i umiejscowienia w budynku ratusza. Ostateczne decyzje jednak nie zapadły, a pomysł jest w zawieszeniu.

Jednak grupa pasjonatów nadal przekonuje, że ta inwestycja powinna dojść do skutku. Teraz stworzyli interaktywną aplikację multimedialną, która pokazuje nieistniejący pałac, wpasowany we współczesną Warszawę.

- Kiedy po raz pierwszy mierzyliśmy się z pomysłem wirtualnego odtworzenia brakującego elementu Osi Saskiej, podjęliśmy decyzję, że zaprojektujemy narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć pałac w kontekście współczesnego miasta - tłumaczy Tomasz Ogrodzki, który współtworzył prezentację. I dodaje, że przy pracy pomogły ujęcia z drona. - Saski360 to wyraz naszego szacunku wobec historii oraz próba ochrony od zapomnienia jednego z ważniejszych elementów architektonicznych Warszawy – mówi Ogrodzki.

Wizualizacje przedstawiają kompletną zabudowę, czyli dominujący w kompleksie budynków Pałac Saski, a także Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej. Budynki można zobaczyć z kilku ujęć - z lotu ptaka i z poziomu ulicy.

Wirtualna wersja zabudowań pokazuje, jak duży był to budynek. Dzięki niej można też zobaczyć, jak prezentowałby się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy.

ZOBACZ PANORAMĘ WARSZAWY Z PAŁACEM SASKIM

Plany odbudowy

Jednym z inicjatorów dyskusji o zagospodarowaniu zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego jest Stowarzyszenie Saski 2018, którego statutowym celem jest doprowadzenie do rekonstrukcji kompleksu pałacowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kilka lat temu pomysł rekonstrukcji kompleksu budynków był bliski realizacji – miasto w swoim budżecie zarezerwowało pieniądze, a w 2006 roku wybrano wykonawcę projektu. Zaczęto nawet pierwsze prace, jednak w 2008 roku, kiedy odkryto pod ziemią ruiny pałacu z XVII wieku, które wpisano na listę zabytków, inwestycję przerwano.

Historia Pałacu Saskiego

Wzniesiony w 1661 roku dwór, przebudowany następnie na pałac, był od początków XVIII wieku rezydencją królewską, którą architektoniczne wzorowano na Wersalu. Centralny punkt powstałego założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską stanowił – od czasów Augusta II Mocnego – Pałac Saski.

Pałac Saski wraz z resztą budynków kompleksu został zniszczony przez hitlerowców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku. Po II wojnie światowej nie został odbudowany. Odnowiono jedynie małą część dawnej kolumnady prowadzącej z placu do ogrodu, gdzie mieści się Grób Nieznanego Żołnierza.

O odbudowie Pałacu Saskiego mówiła minister kultury:

Minister kultury o odbudowie Pałacu Saskiego
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

lata/r