Zobacz Warszawę z 40. piętra Złotej 44

Warszawa

fot

Pałac Kultury i Nauki niemal na wyciągnięcie ręki, czerwone dachy Starego Miasta, a na ulicach ludzie jak mrówki. Podziwialiśmy widok jaki rozciąga się z 40 piętra apartamentowca Złota 44. Wieżowiec ma być gotowy do końca przyszłego roku.

- Budujemy 40 piętro na wysokości ok. 134 metrów – mówi Alicja Kościesza, dyrektor marketingu firmy Orco, która apartamentowiec buduje.

Piętro na tydzień

Na najwyższy punkt budowy dostaliśmy się z kamerą, żeby obserwować postęp prac. Najpierw przejażdżka zabezpieczoną kratami windą na 36 piętro, później wspinaczka po betonowych schodach i drabinach. Oczywiście bez kasku ani rusz.

W końcu osiągamy - powstające właśnie, 40 piętro. - Budowa idzie w zapowiedzianym wcześniej tempie: jedno piętro na tydzień - mówi Alicja Kościesza.

Na miejscu pracuje 200 osób i specjalne maszyny. Jedną z nich jest pompa, przy pomocy której beton jest wtłaczany przez komin na piętro, gdzie akurat trwają prace. - W środę rozpoczął się też montaż pierwszych paneli elewacyjnych. Reszta prac rozpocznie się w październiku, Poszczególne elementy będą przywożone na plac budowy. Praca nad fasadą zostanie ukończona do Euro 2012, tak aby turyści i kibice mogli oglądać budynek w pełnej okazałości – tłumaczy Kościesza.

Penthouse z panoramą

Na razie przy Złotej 44 rośnie betonowy szkielet. Do końca roku ma sięgnąć swojego celu, czyli 192 metrów. - Na samej górze będzie trzypoziomowy penthouse skąd przyszły rezydent będzie miał widok na cała Warszawę – 360 stopni – zachwala Kościesza. - Oczywiście każde piętro ma inny widok – dodaje.

Z powstającego 40 piętra Warszawę widać, jak na dłoni. "Na wyciągnięcie ręki" jest Pałac Kultury i Nauki. Zaraz zza niego wyłania się biało-czerwony Stadion Narodowy.

Do końca 2012 roku

Z łatwością można dostrzec koryto Wisły i mosty, w oczy rzucają się czerwone dachy budynków na Starówce. Po drugiej stronie widać rozległe tereny Filtrów. Z kolei na pobliskim rondzie Dmowskiego można dostrzec samochody, które z takiej wysokości wyglądają jak resoraki, a ludzie po prostu jak mrówki. Widok niczym z tarasu Pałacu Kultury i Nauki.

Cały "Żagiel" Libeskinda ma być gotowy do końca 2012 r.

film Dawid Krysztofiński
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

ran