Zobacz kosmiczny pieprzyk. Następna szansa w 2117 r.

Warszawa

TVN24Niebo Kopernika świętuje tranzyt Wenus

Po raz siódmy w historii ludzkości, ostatni raz za naszego życia - tak Niebo Kopernika zaprasza na całonocną imprezę, połączoną z obserwacją niecodziennego zjawiska astronomicznego.

Noc z 5 na 6 czerwca ma być szczególna. - Pomiędzy 4.17 a 6.24 w Polsce zobaczymy jedno z najrzadszych zjawisk w astronomii, czyli przejście Wenus przed tarczą Słońca - mówił w programie "Wstajesz i Wiesz" Karol Wójcicki z Nieba Kopernika. - Ludzkość obserwowała je do tej pory 6 razy, co ciekawe, po raz ostatni w 2004 roku. Jesteśmy pokoleniem, które dostało szansę obserwowania tego zjawiska dwukrotnie - podkreślał.

Zjawisko trzeba oglądać przez specjalne okulary. - Każdy, kto wpadnie do Nieba Kopernika, takie dostanie - zapewnił Wójcicki. - W ostateczności można posłużyć się kliszą fotograficzną czy rentgenowską - mówił.

Jak oglądać tranzyt Wenus - czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Noc pokazów i obserwacji

Niebo Kopernika w Warszawie zaprasza we wtorek od 21.00. Na poczatek "Kosmiczny spektakl taneczny - Tranzyt Wenus" przygotowany przez kielecki teatr tańca. Później astronomowie opowiedzą o zjawisku. - Będziemy łączyli się z drugim końcem świata, gdzie po północy to zjawisko się już zaczyna. U nas do świtu także obserwacje teleskopowe, maraton filmów planetaryjnych... - wyliczał w poranku TVN24 Karol Wójcicki.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TRANZYT WENUS: ZOBACZ SYMULACJĘ NASA NA TVNMETEO.PL

Niebo Kopernika, planetarium przy Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

mz