Zobacz, jak przygotować CV, żeby nie odpaść w pierwszym etapie rekrutacji

Warszawa

Wybór kandydatów

Przygotowanie odpowiedniego CV to pierwszy krok, który przybliża zdobycie upragnionej pracy. Niestety, wiele osób nie wie, jak napisać życiorys zawodowy lub nie przykłada do tego dużej wagi. Tymczasem za pomocą CV trzeba wzbudzić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy i pokazać profesjonalizm.

Jak wynika z badań rządowego Centrum Informacyjno-Konsultacyjnym Służb Zatrudnienia "Zielona Linia", 65% ankietowanych Polaków jest przekonanych, że o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną decyduje atrakcyjna aplikacja. Jednocześni 52% poszukujących pracy nigdy nie korzystała z pomocy, przygotowując własne CV. Niestety, wiele z tych życiorysów tworzonych jest w nieodpowiedni sposób, co w konsekwencji powoduje odrzucenie aplikacji przez rekrutera. Osoba poszukująca kandydatów na określone stanowisko najczęściej musi przejrzeć bardzo dużo dokumentów, dlatego konieczne jest przykucie uwagi rekrutera. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie popełniać typowych błędów, jakie pojawiają się w wielu życiorysach zawodowych.

Pomoc w pisaniu cv (źródło: zielonalinia.gov.pl)

Błędy w CV – czego unikać?

Niektóre osoby poszukujące pracy nie przywiązują dużej wagi do perfekcyjnego przygotowania CV sądząc, że skutecznie zaprezentują się w czasie spotkania rekrutacyjnego i to przesądzi o ich ewentualnym zatrudnieniu. Tymczasem, gdy w CV pojawiają się różnego rodzaju błędy, mało prawdopodobnie, że w ogóle dojdzie do spotkania. Prawda jest taka, że rekruterzy średnio przeznaczają 10 sekund na wstępne przejrzenie każdego CV. Gdy nic nie przykuje ich uwagi lub pojawią się jakieś błędy, aplikacja ląduje w koszu na śmieci.

- Perfekcyjne przygotowanie CV powinno być absolutną podstawą, gdy poważnie myślimy o aplikowaniu na wybrane stanowisko pracy – przekonuje specjalista ds. HR z GoWork Halina Goral. – Niestety, w wielu życiorysach zdarzają się literówki i błędy stylistyczne, które wyglądają nieprofesjonalnie; aplikanci nadmiernie rozpisują się, tworząc wielostronicowe CV, których nikt nie przeczyta; nie dodają zdjęcia albo dołączają fotografię z wakacji lub z imprezy u kolegi. Takie CV nie najlepiej świadczy o kandydacie – podkreśla przedstawiciel GoWork.

Kłamstwa w CV

Prawdziwą plagą są również kłamstwa w CV. Jak wynika z raportu IBBC Group, 81% rekruterów zetknęło się z umieszczaniem nieprawdziwych informacji przez kandydatów w dokumentach aplikacyjnych. Najczęściej poszukujący pracy mijają się z prawdą w kwestii umiejętności dodatkowych – w ponad 85% chodzi o znajomość języków obcych, obsługi oprogramowania i posiadania prawa jazdy, w pozostałych przypadkach - o daty zatrudnienia i zakres wykonywanych obowiązków. Takie kłamstwa najczęściej szybko zostają wykryte – w 95% przypadków już podczas rozmowy rekrutacyjnej. Po zdemaskowaniu kłamstwa kandydat nie może, oczywiście, liczyć na zatrudnienie.

Najczęstsze kłamstwa (źródło: ibbcgroup.com)
Źródło: ibbcgroup.com

CV idealne, czyli jakie?

Przed rozpoczęciem przygotowywania CV, należy przede wszystkim zastanowić się, co chcemy zaprezentować rekruterowi lub pracodawcy. Należy dostosować aplikację do charakteru pracy, o jaką się ubiegamy. Wybieramy te elementy z naszego życiorysu zawodowego, które mogą okazać się ważne w danym przypadku.

CV musi być przygotowane w sposób przejrzysty i powinno prezentować najważniejsze informacje na temat kandydata w sposób zwięzły. Informacje muszą zostać pogrupowane w odpowiednie kategorie (np. dane osobiste, edukacja, doświadczenie zawodowe itd.). Nie można także zapomnieć o dołączeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Warto także podać co najmniej dwie formy kontaktu (na pewno numer telefonu, a dodatkowo np. adres e-mail).

Wiele osób przygotowujących CV umieszcza w nich utarte sformułowania i popularne slogany (np. „jestem kreatywny”). Większe wrażenie na rekruterze zrobią jednak konkrety i liczby. Na przykład zamiast pisać „łatwo zdobywałem klientów”, lepiej użyć zdania „w X okresie pozyskałem Y klientów, co sprawiło, że zwiększyły się obroty o Z procent” itp. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie słów kluczowych specyficznych dla danej branży. Pierwszy kontakt pracodawcy z CV to tak naprawdę skanowanie tekstu życiorysu i wyłapywanie pojedynczych określeń (np. target, klienci, zarządzanie projektami, framework itp.). W górnej części CV warto umieścić również bardzo krótkie podsumowanie zawodowe, które od razu przykuje uwagę odbiorcy (kim jesteśmy, jakie jest nasze największe osiągnięcie i jaki jest nasz cel zawodowy).

Na koniec należy jeszcze dodać aktualne zdjęcie (takie, jakie wykorzystujemy w dokumentach) oraz zwrócić uwagę na format pliku. Najlepiej zapisać CV w PDF, co zagwarantuje, że na każdym urządzeniu dokument zostanie otwarty w ten sam sposób.

Starannie i odpowiednio przygotowane CV nie zagwarantuje zdobycia wymarzonej pracy, ale zwiększy szansę, że kandydat zostanie zaproszony na spotkanie, czyli przejdzie pierwszy etap rekrutacji.