Zobacz, gdzie w tym sezonie rozkopią drogi

Warszawa

| Fakty TVN 

Zamknięcie mostu Łazienkowskiego, utrudnienia na wiaduktach ulicy Łopuszańskiej, zwężenie Belwederskiej – zobacz, gdzie w tym sezonie będzie problem z dojazdem. W roku 2011 zaplanowano ponad 1800 remontów i inwestycji, które utrudnią komunikację mieście.

Absolutnie najbardziej uciążliwą dla mieszkańców inwestycją będzie rozpoczynająca się na dobre budowa metra. Do już zamkniętego fragmentu ul. Prostej dołączą w tym roku: (1) Świętokrzyska, fragment (2) Targowej, a na kilka miesięcy także (3) Marszałkowska. Jednak to nie jedyne inwestycje, które mogą utrudnić życie mieszkańcom.

Weekendowe zamknięcia

Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje trzy duże remonty: (4) wiaduktów w ciągu ul. Traktorzystów nad ul. Cierlicką i w ciągu ul. Łopuszańskiej nad torami kolejki WKD oraz remont dylatacji i wymianę nawierzchni na Moście Łazienkowskim.

W Ursusie prace rozpoczną się w lipcu i potrwają ok. 3 miesiące. Remont wiaduktu będzie polegał na zdemontowaniu konstrukcji starego i budowie nowego obiektu. Podczas prac zamknięta dla ruchu będzie ul. Traktorzystów. Możliwe, że weekendowo będzie również zamykana ul. Cierlicka.

Zdecyduje inżynier

(5) Wiadukt na ul. Łopuszańskiej będzie remontowany w dwóch etapach, gdyż obiekt składa się z dwóch niezależnych konstrukcji. Podczas prac samochody będą jeździły w obydwu kierunkach po jednym wiadukcie, na drugim będą trwały roboty. Całość zajmie ok. dwa miesiące, przed otwarciem węzła Łopuszańska.

Jednym z najtrudniejszych remontów może się okazać (6) wymiana dylatacji na moście Łazienkowskim. Drogowcy rozważają dwa scenariusze – całkowite wyłączenie ruchu na moście, co potrwałoby około miesiąca, lub roboty prowadzone połówkami przy utrzymaniu ruchu w dwóch kierunkach na połowie mostu. Takie rozwiązanie potrwałoby dwa razy dłużej. Ostateczna decyzję podejmie miejski inżynier ruchu.

Mniej frezowań

W tym roku Zarząd Dróg Miejskich nie ma zbyt ambitnych planów naprawy ulic. – Niestety, na frezowania mamy zarezerwowane 35 mln zł. To mniej niż w 2010, ale liczymy na to, że uda się wyremontować ok. 50 km ulic – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Blisko połowę tej kwoty pochłonie natomiast przygotowywanie objazdów na czas zamknięć związanych z budową centralnego odcinka metra.

Ambitne plany tramwajarzy

Duże zmiany czekają pasażerów tramwajów. Już w pierwszej połowie marca rozpoczął się remont (7) na placu Unii Lubelskiej (wraz z przejazdami drogowymi przez tory). Podczas tych robót wyłączony z ruchu jest ciąg: ul. Woronicza, Puławska i Marszałkowska do pl. Zbawiciela.

Tramwajarze, gdy tylko zakończą prace na pl. Unii Lubelskiej, przeniosą się już 2 kwietnia na ul. Nowowiejską i fragment skrzyżowania ulicy Nowowiejskiej i al. Niepodległości. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony (9) na ul. Nowowiejskiej (pl. Zbawiciela – al. Niepodległości) do 5 czerwca oraz do 8 maja w al. Niepodległości, ul. Chałubińskiego, al. Jana Pawła II (do al. Solidarności). Podczas tego zamknięcia Tramwaje Warszawskie zajmą się także torowiskiem na odcinku do ronda ONZ (wymiana skrzyżowania torów na wyspie centralnej skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego planowana jest na okres świąt Bożego Ciała).

Jednocześnie tramwajarze planują utrudnienia w rejonie ul. Mickiewicza i skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską w czasie, gdy z powodu innych inwestycji (remont wiaduktu i budowa centralnego odcinka II linii metra) i tak składy nie będa mogły kursować.

Ciepłownicy też rozkopią

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej już w maju planuje rozpocząć wymianę płyt stropowych komory ciepłowniczej pod (8) ul. Belwederską. Utrudnień kierowcy muszą się spodziewać na skrzyżowaniu ulic Gagarina, Belwederskiej, Spacerowej i samej ul. Belwederskiej od ul. Gagarina w kierunku ul. Dolnej. Ciepłownicy zamkną całą zachodnią jezdnię, a ruch w obie strony będzie się odbywał po wschodniej stronie. Utrudnienia potrwają do końca sierpnia.

mjc

Największe utrudnienia nadchodzącego sezonu inwestycyjnego:

W związku z budową metra: (terminy uzależnione od wydania pozwoleń na budowę, których ciągle nie ma)

1) Świętokrzyska,

2) Targowa przy dw. Wileńskim

3) Marszałkowska,

Drogowcy:

4) Wiadukt w ul. Traktorzystów nad Cierlicką, (od lipca do września)

5) Wiadukty Łopuszańskiej nad trasą WKD, (brak harmonogramu)

6) most Łazienkowski, (brak harmonogramu)

Ciepłownicy:

7) remont torów tramwajowych na pl. Unii Lubelskiej (14 marca – 1 kwietnia)

Utrudnienia w komunikacji:

8) Belwederska (od maja do sierpnia)

9) remont torów tramwajowych na ul. Nowowiejskiej (od 2 kwietnia do 29 maja)