Zobacz bakterie i promieniowanie, sprawdź podatność na iluzje

Warszawa

Nowa strefa w Centrum Nauki KopernikTVN24
wideo 2/3

Centrum Nauki Kopernik zabiera swoich gości do nowej strefy – pełnej eksperymentów. Można poznać anatomię człowieka, pobawić się kolorami i zobaczyć, jak funkcjonują bakterie.

Strefa Eksperymentowania miała premierę w piątek.

"Smakowite zjawiska"

- To autorski dobór eksponatów, które pokazują najciekawsze i moim zdaniem najbardziej smakowite zjawiska naturalne. Ale jest również duża sekcja eksponatów, które nie zostały zbudowane w warsztacie tylko wyhodowane w laboratorium – mówi Irena Cieślińska, dyrektor programowa CNK.Dzięki temu można zobaczyć otaczające nas zjawiska biologiczne. Zobaczymy fotosyntezę, przyjrzymy się stułbiom, czy bakteriom i przekrojowi gigantycznego drzewa. Eksponatów jest więcej – łącznie około 200.

"Świat jest jeden"

- Przechodzimy od fizyki, przez optykę, kolory i anatomię człowieka, ponieważ to się płynnie łączy, że nasze oko widzi kolory. Zależy nam, żeby mówić, że świat jest jeden. Wszystkie jego części się przenikają i ze sobą łączą – przekonuje Justyna Tymińska, opiekunka wystawy.W części poświęconej anatomii stajemy się przedmiotem eksperymentów. Sprawdzimy, jak działają zmysły, przetestujemy możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów oraz podatność na iluzje.Jest też część poświęcona zjawiskom fizycznym - falom, prądowi, płynom. Można zbudować magnetyczny most i poeksperymentować ze stroboskopami i dźwiękiem, a nawet dostrzec promieniowanie kosmiczne.

ran/gp