Znowu będzie gorąco

Warszawa

TVNMeteoUpały nadciągają do stolicy

Do stolicy w środę powróci fala upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Według prognoz w czwartek termometry wskażą 35 stopni. W związku z tym na ulicach stolicy ponownie pojawią się kurtyny wodne.

IMGW prognozuje, że w ciągu dnia w środę temperatura w województwie mazowieckim wahać się będzie od 27°C do 30°C. W nocy będzie nieco chłodniej bo termometry wskażą od 17°C do 19°C.

Największe upały prognozowane są na czwartek 10 sierpnia. Według prognoz, tego dnia termometry pokażą nawet 35 stopni w cieniu. W nocy będzie od 19 do 21 stopni.

Ostatnim dniem wysokiej temperatury ma być piątek. 11 sierpnia w stolicy ma być nawet do 33 stopni.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, w sobotę gorące powietrze będzie stopniowo wypierane za nasze wschodnie granice. Temperatura spadnie do 25 stopni. Podobne wartości utrzymają się również w niedzielę.

Ratusz wystawi kurtyny

Stołeczny ratusz ostrzega, że upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są dzieci, seniorzy oraz osoby z chorobami układu krążenia.

W związku z tym mieszkańcy stolicy proszeni są o ograniczenie przebywania w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum, a także o noszenie nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

Podczas upałów zaleca się ubieranie w luźne ubrania o jasnych kolorach, zakrywających możliwie jak największą powierzchnię ciała. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15 i pić regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej).

W związku z upałem w dziewięciu miejscach ustawione zostaną kurtyny wodne. Mieszkańcy będą mogli ochłodzić się między innymi na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu, przy placu Trzech Krzyży, placu Konstytucji, placu Defilad, na skwerze Hoovera. Ponadto kurtyny ustawione pojawią się przy ulicy Solec, Floriańskiej i na Nowym Świecie.

Ostrzeżenia 2 stopnia

W związku z upałami IMGW wydało ostrzeżenia 2 stopnia, które obowiązywać będą dla całego województwa od środy od godziny 14 do piątku do 19.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznaczają, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Zobacz też: "Okulary, szorty, kapelusze... Trendy plażowe nad Wisłą"

W co ubrać się nad Wisłę? TVN24
wideo 2/2

md/mś