Najnowsze

Znów rozbili bolszewików. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

Najnowsze

Rekonstrukcja bitwy
TVN24Rekonstrukcja bitwy

96. rocznica Bitwy Warszawskiej przypada w poniedziałek, ale obchody rozpoczęły się dzień wcześniej. W niedzielę o 14 w Ossowie odbyła się rekonstrukcja historyczna tej bitwy.

Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, została stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Rozpoczęła się 12 sierpnia 1920 roku i trwała 13 dni. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę. Naczelnym Wodzem był Józef Piłsudski. Wielu historyków uznaje tę potyczkę za jedną z przełomowych bitew w historii świata.

Bój stoczony pod Ossowem rankiem 14 sierpnia, był najważniejszym momentem Bitwy Warszawskiej. To tutaj bolszewicy chcieli przebić się przez drugą linię obrony. I zostali powstrzymani, odepchnięci a w końcu rozbici.

Święto Wojska Polskiego

Głównym dniem obchodów jest jednak 15 sierpnia. Ten dzień został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku. Po wojnie datę jego obchodów zmieniono na dzień rocznicy bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Zobacz też jak wyglądały przygotowania do jutrzejszych obchodów :

Przygotowania do defilady
Przygotowania do defiladyArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

md/mś

Pozostałe wiadomości