Znów rekordowy sezon Veturilo: ponad pięć milionów wypożyczeń

Warszawa

Nextbike Polska6. sezon Veturilo

W tym roku rowery miejskie były wypożyczane ponad pięć milionów razy. Dzięki temu, że pojawiły się nowe odcinki sieć tras rowerowych w stolicy powiększyła się do 530 kilometrów. Stołeczny ratusz podsumował kończący się sezon.

W zakończonym właśnie, szóstym sezonie Veturlio użytkownicy mogli korzystać z 355 stacji i ponad pięciu tysięcy jednośladów, w tym 100 elektrycznych, 60 dziecięcych i 45 tandemów.

Od marca do końca listopada rowery były wypożyczane 5 136 388 razy, a do grona użytkowników dołączyło 164 tysiące nowych osób. Łącznie, od startu systemu w sierpniu 2012 roku miejskie, rowery wypożyczano już 13 055 944 razy, a w systemie jest już 610 tysięcy użytkowników.

50 kilometrów nowych i wyremontowanych tras

W tym roku wybudowano i wyremontowano blisko 50 kilometrów tras rowerowych, z czego 5,5 km stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstały między innymi drogi na Polu Mokotowskim, Powsińskiej, Marsa i w Alejach Jerozolimskich. Remont przeszły trasy na Modlińskiej, Szaserów, Roentgena, Ciszewskiego oraz w alei Wojska Polskiego.

Pod mostem Łazienkowskim otwarto kładkę pieszo-rowerową. Rowerzyści mogą też poruszać się teraz po Bulwarach Wiślanych. Dodatkowo na ponad 30 ulicach jednokierunkowych trwa dopuszczanie ruchu rowerów "pod prąd" - podaje stołeczny ratusz.

Plany na przyszłość

W 2018 roku będą wytyczane kolejne pasy i kontrapasy, a także trwać będzie uspokajanie ruchu na lokalnych ulicach. Rozpocznie się budowa około 24 kilometrów nowych tras rowerowych, w tym drogi wzdłuż Wiertniczej, Połczyńskiej, Puławskiej czy w ciągu ulic Szaserów - Mińska - Dwernickiego.

Kontynuowane będą też prace przy trwających inwestycjach. Oznacza to, że łącznie w przyszłym roku w budowie lub remoncie będzie blisko 70 kilometrów tras.

Z kolei do 2020 roku na wysokości Karowej i Okrzei ma powstać pierwsza pieszo-rowerowa przeprawa przez Wisłę. Rozstrzygnięto już konkurs na wykonawcę jej projektu.

Rekordy i statystyki

Najlepszym miesiącem w historii Veturilo był czerwiec tego roku. Odnotowano wtedy aż 868 350 wypożyczeń - średnio 28 945 na dobę, 1206 na godzinę i ponad 20 na minutę. Najlepszym dniem sobota, 20 maja. Tego dnia z Veturilo skorzystano aż 42 228 razy, co oznacza, że średnio przez całą dobę rowery Veturilo były wypożyczane co 2 sekundy!

Średni czas wypożyczenia to 21 minut i 12 sekund. Najpopularniejszym rowerem był standardowy rower Veturilo o numerze 25508, który wypożyczono aż 2131 razy. Dużą popularnością cieszyły się także tandemy (32 tysiące wypożyczeń) i rowery dziecięce (12 tysięcy wypożyczeń).

Najpopularniejszymi stacjami w sezonie 2017 były te zlokalizowane przy Placu Wileńskim, Arkadii, rondach Jazdy Polskiej i Waszyngtona, oraz skrzyżowaniu alei Niepodległości z Batorego.

Od 1 marca rusza VeturiloTVN24
wideo 2/3

kk/r