Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Znów oskarżenia o plagiat na Łączce. "Przypomina pomnik w Berlinie"

Warszawa

materiały prasoweZwycięski projekt

Dopiero co zaprezentowaliśmy drugi projekt panteonu-mauzoleum na Łączce, a już pojawiły się oskarżenia o plagiat.

Przypomnijmy: w marcu wybrano pierwszy projekt panteonu na Łączce, który ma upamiętnić ofiary zbrodni komunistycznych. Konkurs zakończył się skandalem w związku z oskarżeniami o plagiat.

Projekt architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy zakładał umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Przypominał jednak koncepcję krematorium z 2009 r., autorstwa pracowni BIG. Firma zgłosiła organizatorom konkursu zastrzeżenia dotyczące praw autorskich, dlatego I nagroda została unieważniona, a jej autorzy wykluczeni z konkursu.

W drugim podejściu, na początku kwietnia, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wybrała pracę Jana Kuki i Michała Dębka: 36 kamiennych bloków, a na nich wyryty krzyż, polskie godła i inskrypcje. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do realizacji mauzoleum w takim kształcie - informuje "Rzeczpospolita".

Jak w Belinie i Ostrołęce?

- Istnieje podejrzenie, że jest to plagiat Pomnika Ofiar Holokaustu w Berlinie - powiedział dziennikarzom "Rzeczpospolitej" prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański.

Jak informuje gazeta, zastrzeżenia do praw autorskich projektu zgłaszają też autorzy koncepcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które ma powstać w Ostrołęce. Chodzi o betonową kolumnadę, która pojawia się zarówno w projekcie muzeum, jak i panteonu.

Zdaniem Płużańskiego wszystkiemu winny jest pośpiech.

- Autorom dano bardzo mało czasu. Nie dziwię się, choć bardzo ubolewam, że sięgają po projekty już istniejące, bo nie mieli kiedy przygotować własnych - tłumaczy w rozmowie z "Rz". Chodzi o to, żeby zdążyć na rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego 27 września. Tego dnia, z udziałem najwyższych władz państwowych, planowany jest uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar oraz odsłonięcie i poświęcenie panteonu-mauzoleum.

Za mały dla wszystkich ofiar

Na tym nie koniec problemów. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, które powstało, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, zwraca uwagę, że powstanie mauzoleum powinny poprzedzić kolejne ekshumacje. Projekt nie daje możliwości pochowania tam kolejnych zidentyfikowanych bohaterów, a tego chciałyby ich rodziny - pisze "Rzeczpospolita".

//lulu