Znów dotacja dla Świątyni Opatrzności. "Decyzja samego ministra"

Warszawa

centrum opatrznościDofinansowanie dla muzeum w światyni

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało kolejną dotację dla muzeum Świątyni Opatrzności Bożej. Jak można przeczytać na stronie resortu, 200 tys. złotych przekazano na "prace merytoryczne nad ekspozycją główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego".

- Tu nie ma żadnej kontrowersji - zaznacza w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ministerstwa Maciej Babczyński. - Wszystkie wyniki konkursu są jawne. Pieniądze przyznano w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe - wspieranie działań muzealnych" - dodaje.

O dotacje starało się 21 instytucji z całej Polski. Najwięcej przyznano właśnie dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pozostałe dofinansowania wahają się między 30 a 100 tys zł. Tyle dostało np. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wnioskowało w pierwszym naborze o kwotę 400 tys. zł. Kilka innych wniosków otrzymało dofinansowanie powyżej 50 proc. kwoty wnioskowanej – tłumaczy Babczyński i dodaje, że w tym przypadku to Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów rekomendował ministrowi listę wniosków, które uzyskały najwyższą punktację.

"Decyzja ministra"

- Wniosek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znalazł się wśród 11 rekomendowanych. Ostateczną decyzję podjął sam minister – precyzuje Babczyński.

Wcześniej ministerstwo przyznało już dotację na budowę ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - 6 mln zł. Wzbudziło to ogromne kontrowersje.

Babczyński poinformował wtedy, że wszystkie wnioski o przyznanie dotacji są ocenianie przez "zespół sterujący, w którego skład wchodzą zewnętrzni eksperci".

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Z kolei doniesienie do CBA i prokuratury złożyli posłowie Twojego Ruchu. Minister Zdrojewski tłumaczył wtedy, że dotacja była zgodna z prawem. Wnioski CBA i prokuratury uznał za bezzasadne.

W piątek informowaliśmy, że prokuratura ma jednak zbadać przekazywanie na przestrzeni kilku lat dotacje dla Świątyni Opatrzności Bożej: 30 mln zł w 2008 r., 4 mln zł - w 2012 r., 4 mln zł - w 2013 r. i 6 mln zł w tym roku.

CZYTAJ: Jest śledztwo w sprawie 44 milionów

CZYTAJ: Prokuraturę w tej sprawie zawiadamiali też politycy.

Czytaj: Minister Zdrojewski: dotacja dla archidiecezji zgodna z prawem

Wysoka na 30 metrów, przetrwa 700 lat. Zobacz film o kopule świątyni:

Kard. Nycz: została zakończona budowa kopuły Świątyni Opatrzności Bożej
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Kardynał Nycz o tarasie widokowym Świątyni
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

lata/roody