Zniszczyli wystawę o futbolu w zniszczonej Warszawie

Warszawa

UD ŻoliborzWandale zniszczyli wystawę o futbolu

Wandale zniszczyli wystawę o odradzającym się po wojnie warszawskim futbolu. Ekspozycja wisiała w galerii "Na Płocie” niespełna dwa tygodnie. Organizatorzy szukają sprawców.

- Żoliborz ponownie splamiony został aktem wandalizmu bezmózgich stworzeń. Zniszczono łącznie pięć plansz (trzy skradziono, dwie pocięto) wystawy traktującej o odradzaniu się warszawskiego sportu po latach niemieckiej okupacji. Pomóżcie nam znaleźć sprawców – napisali na portalu dzielnicy Żoliborz organizatorzy wystawy. Niespełna dwa tygodnie wisiała w galerii "Na Płocie” wystawa "Futbol w ruinach miasta”. Jak twierdzą organizatorzy, wzbudzała emocję serwując seniorom wzruszające wspomnienia a młodym dając lekcję historii.

Powojenny futbol na zdjęciach

Wystawa ukazywała rodzące się życie sportowe w zrujnowanej po wojnie Warszawie. "W odbudowywanej sportowej stolicy korzystano z zapału powracającej do miasta ludności, grać musiano na tymczasowych stadionach, a za boiska treningowe służyły nieraz podwórka zniszczonych kamienic. To w takich realiach, w 1946 roku, warszawska drużyna – Polonia - odniosła niespodziewany sukces i zdobyła futbolowe mistrzostwo Polski” – informowali organizatorzy. Tematyka ekspozycji obejmowała lata 1945-1949, cenne materiały ikonograficzne. Historia stołecznego futbolu stanowiła pretekst do opowieści o powstającej z gruzów Warszawie. Okaleczoną wystawę zdemontowaliśmy – czytamy w oświadczeniu organizatorów.Projekt Futbol w ruinach został zrealizowany przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci i Stowarzyszenie Wielka Polonia ze środków Muzeum Historii Polski przyznanych w konkursie Patriotyzm Jutra. skw/mś