Zniszczył pomnik upamiętniający załogę Liberatora

Warszawa

| KSPPomnik nw farbie
Pomnik nw farbie
| KSP

O dewastacji pomnika oficera dyżurnego komisariatu w Józefowie, powiadomił przypadkowy świadek. We wskazane miejsce nieopodal Józefowa została wysłana najbliższa załoga z posterunku policji w Wiązownie.

Spraye i farby w aucie

Policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę mieszkańca Warszawy, podejrzewanego o zniszczenie pomnika. W samochodzie należącym do niego, mundurowi znaleźli spraye i farby. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Za przestępstwo, którego się dopuścił, grozi mu teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Pomnik w Józefowie powstał w 1977 roku w 33 rocznicę tragicznych wydarzeń, do których doszło w tym miejscu 15 sierpnia 1944 roku. Tego dnia rozbił się tu Liberator- samolot z 31 Dywizjonu Bombowego Sił Powietrznych z Republiki Południowej Afryki, którego lotnicy brali udział w akcji niesieniu pomocy warszawskim powstańcom.

Samolotem, który leciał z bazy we Włoszech, wieziono mieszkańcom oblężonej Warszawy: broń, lekarstwa i żywność. Nad Warszawą maszyna dostała się pod silny ostrzał niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Pomimo to załoga dokonała zrzutu. Liberator rozbił się w miejscu, w którym dziś znajduję się pomnik. W katastrofie zginęło trzech lotników: porucznik Hamilton, sierżanci Mayes i Hudson.

KSP/ec