Zniknie żoliborski mur. "Bierzemy pod uwagę niezadowolenie mieszkańców"

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plMur przy budowanym osiedlu

Wysoki betonowy mur, który wyrósł wokół nowych bloków przy Krasińskiego na Żoliborzu, zostanie jednak rozebrany. Inwestor długo przekonywał, że mur to nie ogrodzenie, tylko "ściana oporowa". Teraz zmienił zdanie, tłumaczy, że wziął pod uwagę niezadowolenie okolicznych mieszkańców.

Mur jeszcze przed świętami wzięli pod lupę inspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Po kontroli inwestor złożył deklarację, że mur zostanie rozebrany. Firma twierdziła, że nie chce konfliktu z nami i mieszkańcami. Dlatego nie prowadzimy już tej sprawy – mówi Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Mur nadal pozostaje w orbicie zainteresowań PINB-u. – Na pewno nie odpuścimy tej sprawy. Możemy przeprowadzić kontrolę w trakcie rozbiórki, a na pewno sprawdzimy to przy ostatecznym odbiorze budynku – zapewnia Kłosowski.

Niezgodny z planem

Rozbiórkę muru potwierdza też pismo inwestora do PINB-u. W piśmie podpisanym przez prezesa zarządu firmy Home Invest możemy przeczytać, że: "podjęto prace mające na celu zmianę projektu ogrodzenia skutkujące dostosowaniem do zgodności z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (…) Niezwłocznie po otrzymaniu od Projektanta dokumentacji zamiennej Spółka przystąpi do rozbiórki w niezbędnym zakresie już wykonanego ogrodzenia".

Zadzwoniliśmy do firmy. – Bierzemy pod uwagę niezadowolenie mieszkańców, dlatego mur zostanie rozebrany – powiedział Bartosz Polek, przedstawiciel inwestora.

Zamiast muru ma zostać usypana skarpa, która zostanie pokryta zielenią. – Wokół osiedla ma powstać ażurowe ogrodzenie na cokole o wysokości 30 cm – dodaje Andrzej Kłosowski.

Rozbiórka w kwietniu

Potwierdza to inwestor. "Od miejsc postojowych oraz wewnętrznej drogi do ogrodzenia osiedla zostanie usypana skarpa. W zależności od potrzeb zostanie ona wzmocniona specjalistycznymi membranami, które nie będą widoczne. Na skarpie planowane jest nasadzenie tzw. zieleni urządzonej, w tym niskich krzewów. Ponadto skarpa zostanie pokryta trawą. Na terenie inwestycji bez zmian pozostaną takie elementy jak droga wewnętrzna, chodniki czy miejsca postojowe" - informuje inwestor.

Zapewnia też, że zlecono opracowanie dokumentacji projektowej, która będzie uwzględniać zmiany. "Niezwłocznie po otrzymaniu zamiennej dokumentacji, inwestor przystąpi do rozbiórki ogrodzenia, co powinno nastąpić jeszcze w bieżącym miesiącu" - zapewnia przedstawiciel firmy Home Invest.

Mur czy ściana oporowa?

O murze wokół osiedla przy Krasińskiego zrobiło się głośno w marcu. Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze zaalarmowali, że jest on zbyt wysoki i nie jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Inwestor przesłał do naszej redakcji oświadczenie w którym przekonywał, że mur, nie jest fragmentem ogrodzenia, tylko „ścianą oporową, która powstała w celu zniwelowania nierówności terenu”.

Sprawą zajął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i władze dzielnicy. Jeszcze przed świętami urzędnicy skontrolowali plac budowy.

List inwestora do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Facebook/Miasto Jest Nasze

jb/ec