Najnowsze

Zniknie wąskie gardło na Ursynowie

Najnowsze

Zlikwidują wąskie gardło na Pileckiego
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plZlikwidują wąskie gardło na Pileckiego

Kierowcy jeszcze w tym roku powinni móc przejechać poszerzoną ulicą Pileckiego. Ursynowski ratusz rozpoczął przetarg na przebudowę wąskiego gardła między Ciszewskiego a Płaskowickiej. Dwa skrzyżowania zyskają sygnalizację świetlną. Bezpieczniej ma być też przy przejściach dla pieszych.

Kierowcy jeszcze w tym roku powinni móc przejechać poszerzoną ulicą Pileckiego. Ursynowski ratusz rozpoczął przetarg na przebudowę wąskiego gardła między Ciszewskiego a Płaskowickiej. Dwa skrzyżowania zyskają sygnalizację świetlną. Bezpieczniej ma być też przy przejściach dla pieszych.

Pileckiego to jedna z ważniejszych ulic na Ursynowie. Można nią dojechać do Centrum Onkologii, hospicjum czy dalej w kierunku Imielina i Kabat. Przy Pileckiego znajduje się też popularna stacja benzynowa, supermarket i hala sportowa. Obecnie - gdy jedziemy od strony Puławskiej - to do skrzyżowania z Ciszewskiego i Roentgena ulica jest szeroka, trzypasmowa, znalazło się nawet miejsce na fotoradar. Zdecydowanie gorzej jest za tym skrzyżowaniem, gdy Pileckiego nagle zwęża się do jednej jezdni z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach (przy skrzyżowaniach są pasy do skrętu).

Przez brak sygnalizacji, szczególnie w godzinach szczytu, nie jest łatwo skręcić z Pileckiego w lewo w Ghandi lub w kierunku hali sportowej. Kierowcy, którzy chcą jechać prosto do Płaskowickiej często muszą stać w korku przez zatrzymujące się na środku jezdni autobusy.

Jest jednak nadzieja, że jeszcze w tym roku sytuacja się poprawi.

Nowa jezdnia

Ursynowski ratusz ogłosił przetarg na przebudowę Pileckiego od Ciszewskiego do Płaskowickiej.

– Pierwszy etap prac zakłada wybudowanie nowej jezdni za Centrum Onkologii. Powstanie ona po zachodniej stronie obecnej drogi – mówi nam Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Obok powstaną ścieżka rowerowa oraz chodnik.

Remont ma zakończyć też nielegalne parkowanie przy Centrum Onkologii. Kierowcy stają tam na chodniku, zbyt blisko przystanku, na pasie rozbiegowym lub po drugiej stronie, na trawniku. – Mieszkańcy na to narzekają, a szpital ma swój parking – zaznacza burmistrz.

Więcej świateł

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał też wybudować nowe sygnalizacje świetlne. – Na skrzyżowaniu z Indiry Ghandi i Alternatywy oraz przy przejściach dla pieszych niedaleko Centrum Onkologii i hospicjum – wymienia Kempa.

Zmienią się też programy świateł na skrzyżowaniu Pileckiego z Ciszewskiego i Roentgena.

Remont powinien rozwiązać też problem autobusów tarasujących jezdnię. – Będą nowe zatoczki oraz wiaty przystankowe – wyjaśnia burmistrz.

"Minimalizować utrudnienia"

Gdy powstanie nowa jezdnia, na nią zostanie przeniesiony ruch i rozpocznie się remont starej nitki. – Dzięki temu powinniśmy utrzymać cały czas przejezdność przez Pileckiego. Aczkolwiek z drobne utrudnienia mogą się pojawić – zastrzega burmistrz dzielnicy.

W ostatnim etapie prac nowa jezdnia będzie połączona z istniejącym skrzyżowaniem Ciszewskiego i Roentgena. Ono także będzie przebudowane, zmieniona zostanie sygnalizacja. – Dzięki temu powinniśmy mieć za skrzyżowaniem dostępne dla kierowców dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę – zapowiada Kempa.

Kiedy to nastąpi? – Otwarcie kopert w przetargu zaplanowaliśmy na czerwiec. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, np. nie będzie protestów, to chcemy jak najszybciej podpisać umowę z wykonawcą. Liczymy, że prace zakończą się późną jesienią – podsumowuje Kempa.

Po przebudowie cała Pileckiego będzie dwujezdniowatargeo.pl

Jakub Baliński

Pozostałe wiadomości