Zniknęły kubiki, pojawiły się ogrodzenia. Centralny przechodzi estetyzację

Trwa estetyzacja Dworca Centralnego
Trwa estetyzacja Dworca Centralnego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTrwa estetyzacja Dworca Centralnego

Trwa estetyzacja Dworca Centralnego. Robotnicy ustawili wygrodzenia na dwóch peronach, a z hali głównej zniknęły szklane kubiki. Na dworcu pojawili się również informatorzy, którzy mają pomagać zdezorientowanym pasażerom.

W poniedziałek czasowe wygrodzenia pojawiły się na peronach nr 2 i 3. Jak informują kolejarze, są związane z budową słupów podtrzymujących konstrukcję antresoli, która powstanie w hali głównej. Robotnicy mają pracować głównie w nocy, aby jak najmniej utrudniać ruch pasażerski. - Na dwóch peronach ustawiono kilkunastometrowe wygrodzenia. Nie blokują jednak dostępu do torów ani innej peronowej infrastruktury. Jest trochę ciaśniej, ale tory na obu peronach są dostępne dla pasażerów na całej długości, po obu stronach – poinformował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, który był na miejscu. Jak dodał, na razie pasażerowie nie narzekają na utrudnienia.

Za tydzień kolejne zmiany

Kolejarze podkreślają, że taka organizacja ruchu obowiązywać będzie przez około tydzień. "W przyszłym tygodniu dotychczasowe wygrodzenia zostaną zmienione, a od połowy czerwca zminimalizowane" – czytamy w komunikacie PKP SA. W ostatnim tygodniu maja zmieni się także organizacja ruchu na peronach. Szczegóły ustalane są obecnie przez przewoźników i zarządcę infrastruktury. Od poniedziałku na dworcu spotkać można także mobilnych informatorów, którzy pomagają pasażerom dostać się na perony i informują o zmianach. Podróżni z ich pomocy będą mogli korzystać codziennie, aż do połowy czerwca.

Estetyzacja za 19,5 mln zł

Estetyzacja Dworca Centralnego rozpoczęła się pod koniec marca. Prace za 19,5 mln złotych zakończą się w IV kwartale tego roku.

Co udało się zrobić przez ostatnie dwa miesiące? Z hali głównej zniknęły już szklane kubiki. Robotnicy zaczęli także rozbiórkę dawnego pomieszczenia poczty oraz żelbetowych schodów w hali głównej. Jak informują kolejarze, na finiszu jest również większość robót demontażowych w podziemnych galeriach, które mają zostać zmodernizowane. Chodzi o nieremontowaną dotychczas galerię zachodnią wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście i część północnej, które wyglądem zostaną dostosowane do pozostałych przejść.

Po zakończeniu estetyzacji największe zmiany będzie można jednak zobaczyć w hali głównej. Władze PKP zrezygnowały ze szklanych kubików na rzecz nowych lokali komercyjnych. Część z nich znajdzie się na antresoli, na którą wjechać będzie można ruchomymi schodami. Dla pasażerów oznacza to dodatkową przestrzeń, w której będą mogli spędzić czas oczekując na pociąg. Przeczytaj więcej o estetyzacji Dworca Centralnego.

jk/ran

Pozostałe wiadomości