Znikają krawężniki i barierki. Przymiarki do rozbiórki Łazienkowskiego

Warszawa

R. Motyl / UM WarszawaPrace na moście Łazienkowskim

W środę drogowcy rozpoczęli usuwanie metalowych barierek i krawężników z mostu Łazienkowskiego. - To prace, które wykonać możemy własnym siłami. Rozbiórką konstrukcji zajmie się firma zewnętrzna - podał rzecznik ratusza. Kiedy? O tym urząd miasta poinformuje najwcześniej w przyszłym tygodniu.

- Rozpoczęło się zdejmowanie nawierzchni - przekazał Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Dodał, że prace realizowane są przez miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Drogowcy usuwają także krawężniki i metalowe barierki.

Jak zapowiedział rzecznik, ta część robót powinna potrwać kilka dni. - Potem zajmiemy się demontażem kolejnych części mostu. Chodzi o te elementy, które usunąć możemy własnymi siłami. Chcemy jak najszybciej przygotować most do kolejnych prac rozbiórkowych - zaznaczył Bartosz Milczarczyk.

Ekspertyza w przyszłym tygodniu

Ratusz nie chce na razie zdradzić, kiedy planuje rozpocząć najważniejszą część prac, czyli rozbiórkę konstrukcji. - Czekamy na pełną ekspertyzę. Mamy dostać ją w przyszłym tygodniu. Wtedy będziemy znali dokładnie stan mostu, co umożliwi nam rzetelne zaplanowanie prac - uciął Milczarczyk.

Jak poinformował rzecznik, wtedy też być może poznamy już wykonawcę, który odbuduje przeprawę.

Konstrukcja do wymiany

W ubiegłym tygodniu prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała, że konstrukcja mostu jest do wymiany. Naprawa ma kosztować około 100-130 mln złotych.

Odetną przęsło po przęśle, nowe podniosą z wody - tak może wyglądać odbudowa. Zobacz rozmowę z ekspertem.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy, że Łazienkowski może być nieczynny nawet przez kilkanaście miesięcy. Nasze szacunki potwierdziła na konferencji prasowej prezydent Warszawy.

Dla kierowców i komunikacji miejskiej wytyczono objazdy. Powstały nowe buspasy. Ratusz rozważa kolejne zmiany organizacji ruchu.

Prezydent o wstępnych wynikach ekspertyz
TVN24
Ekspert o wymianie konstrukcji
TVN24
Tak strażacy walczyli z pożarem mostu Łazienkowskiego
Straż Pożarna

jk/ec/lulu