Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Znicze przed Pałacem Kultury. Obywatele RP upamiętniają Piotra Szczęsnego

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plZgromadzenie na placu Defilad

Obywatele RP wspominają Piotra Szczęsnego, który przed Pałacem Kultury i Nauki dokonał samospalenia.

- W strugach deszczu zgromadziło się około 300 osób. Są przemówienia przedstawicieli Obywateli RP. Palą się znicze, ludzie wciąż dokładają nowe – mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Członkowie stowarzyszenia zapowiedzieli kilka dni temu, że 10 listopada nie organizują kontrmiesięcznicy smoleńskiej.

"Obywatele RP oświadczają, że 10 listopada odstępują od organizowania manifestacji w trakcie miesięcznicy smoleńskiej. Mamy tego dnia do załatwienia sprawę dla nas ważniejszą niż protest. Nasza nieobecność niech podkreśli przywiązanie do tych samych wartości, w imię których i dla których obrony stawaliśmy na Krakowskim Przedmieściu już dwadzieścia razy, broniąc ludzkiej godności przeciw bezprawiu, samowoli władzy i nienawiści tłumów, z cynicznym rozmysłem szczutych na współobywateli" - zapowiedzieli w piśmie opublikowanym kilka dni temu na stronie internetowej Obywateli RP.

Obywatele RP przed PKiN
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

"Protestował przeciw rujnowaniu państwa"W wydanym oświadczeniu Obywatele RP napisali, że Piotr Szczęsny "protestował przeciw rujnowaniu państwa, powagi jego instytucji, świętych dla nas wartości zapisanych w polskiej konstytucji, zasad współżycia rodaków i współobywateli i zwykłego zdrowego rozsądku". Dodają, że 54-latek "zostawił nam przesłanie". "Każdy z nas podpisałby się pod nim niemal w całości. Niemal, bo przecież nikt z nas nie powtórzyłby tak dramatycznego czynu" - czytamy.Obywatele RP zwracają uwagę, że mężczyzna "apelował, byśmy wśród wyborców PiS, a więc także wśród uczestników smoleńskiego „marszu pamięci”, widzieli braci, siostry, rodziców i sąsiadów" i dodaje, że "tej prostej zasadzie my, Obywatele RP, byliśmy wierni zawsze, zawsze też respektując człowiecze, polityczne i religijne prawa naszych politycznych przeciwników"

O kontrmiesięcznicach na tvnwarszawa.pl pisaliśmy wielokrotnie. Ich uczestnicy pojawiali się w miejscu, miesięcznicy smoleńskiej. Często zabierali ze sobą białe róże. Wielokrotnie dochodziło do przepychanek, kilkadziesiąt osób usłyszało w tej sprawie zarzuty.

Nie żyje mężczyzna, który podpalił się na placu DefiladTVN24
wideo 2/3