Znicze, kwiaty i LUC. Dzień Pamięci Starówki

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plLuc zagrał na placu Zamkowym

Były znicze i kwiaty w miejscach pamięci, uroczystości przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki. Na koniec Dnia Pamięci Starówki na pl. Zamkowym odbyło się multimedialne widowisko artystyczne pt. 39/89 Zrozumieć Polskę.

Muzyka filmowa, kameralna, jazzowa i elektroniczna była w nim tłem dla archiwalnych głosów czołowych postaci wydarzeń historii Polski od wybuchu II wojny światowej po upadek komunizmu. Wykonawcą widowiska był Łukasz L.U.C. Rostowski.

Znicze i kwiaty

Wcześniej kombatanci i mieszkańcy Warszawy zapalili znicze i złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Odbyła się też uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki podczas Powstania Warszawskiego.

Uroczystości organizuje dzielnica Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. Na zlecenie urydu powstał także fabularyzowany film dokumentalnego pt. 13 sierpnia 1944, który można obejrzeć na stronie www.srodmiecie.art.pl. Honorowy patronat nad obchodami Dnia Pamięci Starówki objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu przy ul. Kilińskiego. 13 sierpnia 1944 roku zginęło, według różnych źródeł, od 300 do 500 osób - zarówno powstańców, jak i cywilów. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

Related content

lata/par