Znany restaurator z wyrokiem. Rok więzienia w zawieszeniu

Warszawa

TVN 24Zapadł wyrok na restauratora

Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, prawie 25 tysięcy złotych kosztów sądowych i 8 tysięcy nawiązki na rzecz Muzeum Narodowego - to wyrok, jaki usłyszał w piątek w sądzie znany restaurator Adam G.

- Zapadł wyrok skazujący. Sąd wymierzył oskarżonemu rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Orzekł również nawiązkę w kwocie 8 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Narodowego oraz obciążył oskarżonego kosztami procesowymi w wysokości 25 478 zł – mówi tvnwarszawa.pl Maciej Gieros z sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wyrok za dewastację piwnic

Znany warszawski restaurator został oskarżony z art. 108 ust. 1 Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Była to kontynuacja procesu sądowego z 2009 roku, o dewastację zabytkowych piwnic przy Rynku Starego Miasta.

- Czekaliśmy na ten wyrok 19 lat. To nie jest normalne. Czujemy bardzo gorzką satysfakcją - komentuje Mateusz Dallali ze Śródmiejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, który występował w roli oskarżyciela posiłkowego. - Mamy świadomość ze pan G. będzie się odwoływał do upadłego – dodaje.

Powtórzony proces

Sprawa ma swój początek w 1994 roku. – Pan G. dopuścił się samowoli budowlanej w obiekcie będącym pod ochroną stołecznego konserwatora zabytków, do tego niezgodnie ze sztuką budowlaną. Zniszczył m. in. kamienne schody, kamienne opaski nad wejściem do piwnicy, zburzył ściany działowe i wykuł otwory na przewody – wylicza Dallali.

Pierwszy wyrok - rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - restaurator usłyszał już w 2009 roku. Odwołał się, a Sąd Apelacyjny nakazał powtórzenie procesu.

b/roody