Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Znana radna odchodzi z SLD. Co na to władze partii?

TVN Warszawa

tvnwarszawa.plRadna powiedziała o swoim odejściu na konferencji

Po odejściu samorządowców z Bielan warszawski Sojusz Lewicy Demokratycznej traci kolejną rozpoznawalną działaczkę. W czwartek wyszła z partii jej dotychczasowa wiceprzewodnicząca Paulina Piechna-Więckiewicz, wieloletnia warszawska radna.

Piechna-Więckiewicz należała do SLD przez piętnaście lat. Od 2011 roku była wiceprzewodniczącą partii. - Moja decyzja jest konsekwencją tego, co dzieje się w Sojuszu od jakiegoś czasu i mojej dotychczasowej działalności – przyznała. Od sześciu miesięcy radna działa w ramach nowej lewicowej organizacji o nazwie Inicjatywa Polska. Jest koordynatorką jej warszawskich struktur.

Podjęłam jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu, nie jestem już członkinią SLD. Dziękuję Koleżankom i Kolegom za 15 lat współpracy.— PPiechna-Więckiewicz (@PaulinaPiechna) 25 sierpnia 2016

Z Nowacką budują nowy projekt

- Inicjatywa Polska to projekt, którego liderką jest Barbara Nowacka. Pod jej przewodnictwem będziemy działać w ramach organizacji pozarządowych. Chcemy skupić się na samorządzie i otwartej, progresywnej polityce lewicowego młodego pokolenia – tłumaczyła.

Jednym z priorytetów nowej formacji ma być polityka mieszkaniowa.

- Są wśród nas samorządowcy, osoby młode i kobiece liderki zaangażowane w projekty feministyczne. Jednym z pierwszych, które zrealizowaliśmy jest akcja "Ratujmy kobiety" – przypomniała była już działaczka Sojuszu.

Kto oprócz Piechny-Więckiewicz?

Oprócz Piechny-Więckiewicz i Nowackiej, w Inicjatywie Polskiej działają m.in. wiceburmistrzowie Bielan Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski. O ich głośnym odejściu z SLD pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w lutym.

W ubiegłym roku SLD odnotował dwie wyborcze porażki. Pierwszą – w wyborach prezydenckich, w których prezydenckich kandydatka tej partii Magdalena Ogórek zdobyła nieco ponad 2 proc. poparcia. Drugą – w parlamentarnych. Sojusz próbował swoich sił, startując w koalicji m.in. z Twoim Ruchem i Partią Zieloni. Nie zdołali przekroczyć ośmioprocentowego progu poparcia i nie dostali się do Sejmu.

Od stycznia szefem SLD jest Włodzimierz Czarzasty. Pytany o komentarz w sprawie odejścia warszawskiej radnej powiedział tvnwarszawa.pl: - Każdy ma prawy do swoich decyzji.

- Dziękujemy bardzo Paulinie za współpracę. Cieszymy się, że spędziła z nami wiele lat i wniosła do Sojuszu dużo dobrego. Życzę jej szczęścia w tej drodze, którą przyjęła – dodał.

Włodzimierz Czarzasty, nowy szef SLD
TVN24

kw/sk