Znamy projektanta przebudowy mostu Łazienkowskiego

Kontakt24Znamy projektanta przebudowy mostu

Firma Transprojekt-Warszawa zaprojektuje przebudowę zniszczonego po pożarze mostu Łazienkowskiego. Na razie nie wiemy jeszcze kto odbuduje kluczową dla ruchu w stolicy przeprawę.

Miasto podpisało umowę z Transprojektem w minioną środę. – Jesteśmy oficjalny wykonawcą projektu przebudowy mostu Łazienkowskiego – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl prezes zarządu firmy, Tadeusz Suwara. Projekt ma zakładać wymianę zniszczonej konstrukcji mostu oraz odtworzenie przewodów, które biegły pod nim.

– Transprojekt będzie przekazywał projekty w etapach tak, aby wykonawca odbudowy, gdy tylko zostanie wybrany, mógł od razu przystąpić do pracy – wyjaśnia rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk. Na razie rzecznik nie chciał zdradzić, kiedy wykonawca zostanie oficjalnie ogłoszony.

Transprojekt-Warszawa znany jest z projektów drogowych. Warszawska firmowa projektowała m.in.: 40 km odcinek nowej trasy S8 między Sycowem a Wieruszowem i most w Wyszogrodzie.

Przejezdność do końca roku

Pod koniec lutego na sesji rady miasta wiceprezydent Warszawy zapowiadał, że projekt przebudowy mostu Łazienkowskiego poznamy do końca marca. Dodał, że wykonawca odbudowy zostanie wybrany z wolnej ręki, "co pozwoli na przyspieszenie prac remontowych".

Wojciechowicz mówił wówczas, że wykonawca powinien rozpocząć prace na początku kwietnia, tak by do końca roku na moście została przywrócona przejezdność.

Pół na pół

Przebudowa mostu Łazienkowskiego ma kosztować 110 milionów złotych. Koszy zostały podzielone na pół między ratusz i rząd. Stołeczni radni w ubiegłym tygodniu zdecydowali, że pieniądze na prace zostaną rozłożone na dwa lata – 75 mln zł w 2015 roku i 35 mln w roku 2016.

Pożar mostu

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Uszkodzenia mostu okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na wymianę jego konstrukcji.

Jak informowaliśmy w marcu śledztwo, które ma odpowiedzieć, kto spowodował pożar mostu Łazienkowskiego, utknęło w martwym punkcie.

Wiceprezydent  Jacek Wojciechowicz mówi o spalonym moście
Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz mówi o spalonym mościeTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

jb/

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Pozostałe wiadomości