Zna go każdy, z bliska widziało niewielu. Zobacz zegar milenijny na PKiN

Warszawa

Dawid Krysztofiński Bartosz Andrejuk /tvnwarszawa.plZobacz z bliska zegar na PKIN

Jego tarcza ma 6 metrów średnicy. Dłuższa wskazówka prawie 4 metry. Milenijny zegar na Pałacu Kultury i Nauki to drugi pod względem wielkości zegar Europy. W niedzielę jego wskazówki przyspieszą, by przejść na czas letni.

Nie każdy może wejść na taras pod zegarem, na 40. piętrze. Na drzwiach jest nawet kartka z napisem "Nie wchodzić. Promieniowanie elektromagnetyczne". Kamerze tvnwarszawa.pl udało się jednak pokonać i drzwi, i promieniowanie. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska zegarowi na szczycie PKiN.

Mieszkaniec poprawia zegar

Milenijny zegar na Pałacu Kultury ma już 14 lat i - jak zapewnia pan Zbigniew z działu technicznego- nigdy się nie popsuł. - Raz miał małą usterkę. Późnił się o minutę. Jeden z okolicznych mieszkańców to zauważył i zadzwonił do nas - mówi pan Zbigniew.

W nocy z soboty na niedzielę zegar przestawi się na czas letni. - Nikt nie musi przychodzić, robi się to całkowicie automatycznie. W niedzielę zegar zacznie przyspieszać i wciągu 30 minut nadgoni porę, którą powinien wskazywać. Na jesieni zegar się zatrzymuje, czeka blisko godzinę i o właściwym czasie rusza – mówi Jacek Rzeszotek, zastępca dyrektora pionu technicznego w PKIN, z którym rozmawialiśmy właśnie na 42. piętrze, gdzie znajduje się mechanizm.

ZOBACZ WIDOK Z 40. PIĘTRA:

Widok z 40. piętra
Bartosz Andrejuk i Dawid Krysztofiński

lata/roody