Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zmierzch klapkowych pragotronów

Warszawa

fot. PKP PLK

Nie tylko Centralny się zmienia. Na dworcach Wschodnim i Zachodnim pojawi się nowy system informacji dla podróżnych. Będzie też nowe nagłośnienie i tablice informacyjne, a nowoczesne wyświetlacze zastąpią wysłużone klapkowe pragotrony.

"Klapkowe pragotrony" lub "tablice paletowe" w kolejarskim żargonie wyświetlacze starego typu, te w których każda litera i cyfra wymalowane były na czarnych klapkach. Do najbardziej niezawodnych nie należały. Zastąpią je nowsze, elektroniczne. Pojawią się na Dworcu Wschodnim po to, by pasażerowie łatwiej mogli dowiedzieć się, kiedy odjedzie ich pociąg.

- Nowych wyświetlaczy będzie znacznie więcej, niż starych tablic informacyjnych, więc będzie to więcej niż wymiana starych urządzeń - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji. - Wyświetlacze będą też umieszczone w wygodniejszych miejscach, np. w przejściach podziemnych prostopadle do osi przejścia, dzięki czemu będą lepiej widoczne dla podróżnych - dodaje.

Pokażą kolejkę pociągów

Większe zmiany zajdą jednak na stacji Warszawa Zachodnia. Do tej pory nie ma tam nawet poczciwych pragotronów. Pociągi zapowiadane są przez megafon. Po modernizacji, informacje będzie można przeczytać na każdym z peronów, a podróżni na linii podmiejskiej sprawdzą, w jakiej kolejności przyjadą te najbliższe.

- Na peronach obsługujących ruch podmiejski (perony 2 i 3) wyświetlacze będą pokazywały kilka (przynajmniej 6) najbliższych pociągów, dzięki czemu pasażerowie będą mogli zobaczyć, że ich pociąg jest np. czwarty w kolejce, albo że w kilka minut po pociągu do Żyrardowa będzie jechał pociąg do Skierniewic - tłumaczy Dutkiewicz.

Nie tylko wyświetlacze

Z kolei w gablotach na tych dwóch dworcach będą umieszczane rozkłady i inne informacje dla pasażerów. Ponadto pojawią się nowe tablice, na których znajdą się schematy przystanków kolejowych, autobusowych i całych węzłów komunikacyjnych.

- W przypadku Warszawy Zachodniej będzie to m.in. dworzec autobusowy, przejścia podziemne pod Al. Jerozolimskimi i cały zespół przystanków komunikacji miejskiej - precyzuje Maciej Dutkiewicz.

Ma działać w maju

PKP ogłosiły konkurs na wykonawcę nowego systemu informacji. - Rozstrzygnięcie planujemy 23 grudnia 2011 roku. Po 10 dniach i przygotowaniu przez wykonawcę harmonogramu rzeczowo - finansowego, jeżeli nie będzie odwołań będzie można podpisać umowę - mówi rzecznik.

System informacyjny ma działać do 20 maja 2012 roku. PKP przeznaczyło na niego 14 milionów złotych.

wp/mz/roody//ec