Zmieniają budżet i zapewniają: "Metro będzie na czas"

Warszawa

| Fakty TVNfot. sxc.hu

Rada miasta podjęła decyzję o przesunięciu 300 mln złotych na budowę metra z roku 2011 roku na lata 2013 i 14. Mimo to, władze miasta zapewniają, że nie ma mowy o opóźnieniu w budowie II linii podziemnej kolejki.

O planach ratusza informowaliśmy na tvnwarszawa.pl jako pierwsi. Dotychczasowy plan zakładał wydatkowanie w tym roku na budowę II linii metra 1,3 mld zł; po zmianach będzie to ok. 1 mld zł. Środki zostały przesunięte na lata następne, i tak w 2012 r. ma to być w sumie 1,4 mld zł, w 2013 r. - 1,6 mld zł, a w 2014 r. - 284 mln zł.

Harmonogram cząstkowy

Mimo przesunięć w budżecie, władze miasta przekonywały w czasie sesji rady miasta, że harmonogram budowy metra się nie zmieni.

– Przesunięcie środków nie spowoduje opóźnień. To jedynie zabieg finansowo-księgowy – wyjaśniał Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

Wtórował mu prezes metra warszawskiego Jerzy Lejk, od którego radni domagali się przedstawienia dokładnego harmonogramu budowy II linii metra. Prezes zapewnił, że generalny wykonawca został poproszony o przygotowanie harmonogramu cząstkowego. Ewentualne zmiany będą dotyczyły głównie terminów realizacji poszczególnych etapów inwestycji, a nie terminu całkowitego jej zakończenia.

Radnym z komisji infrastruktury harmonogram ten ma być przedstawiony w czerwcu. – Budowa tunelu czy stacji to inwestycje realizowane oddzielnie i niezależnie od siebie, stąd harmonogram w częściach – tłumaczył radnym Lejk.

Czekają na pozwolenia

Przesunięcia w finansowaniu inwestycji są spowodowane, tym, że miasto wciąż nie ma wszystkich pozwoleń na budowę. Na razie jest ich tylko 9 np. budowę tuneli czy stacji.

– Kolejne mają być wydane jeszcze w maju – powiedziała Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

bf/roody