Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Zmiany w odbiorach śmieci. Trawę i liście wywiozą częściej

Najnowsze

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plOdpady zielone mają być wywożone częściej

Dwa razy w miesiącu, a nie - jak dotąd - tylko raz mają być odbierane odpady zielone od właścicieli domów jednorodzinnych w Warszawie - wynika z projektu zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku miasta. Odbiór ma się zaczynać w kwietniu, a nie - jak teraz - w maju. Zmiany to wynik uwag mieszkańców.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb poinformowała, że władze Warszawy skierowały już odpowiedni dokument do konsultacji. Wyjaśniła, że do ratusza napływało wiele uwag mieszkańców, którzy sugerowali, by zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów zielonych, czyli trawy, liści bądź rozdrobnionych gałęzi. Na razie takie odpady odbierane są z domów jednorodzinnych raz w miesiącu.

- Chcemy przychylić się do próśb mieszkańców, by odpady zielone z domów jednorodzinnych odbierane były dwa razy w miesiącu, a z budynków raz na tydzień - powiedziała. Przedstawicielka magistratu dodała, że wydłużony ma być też okres, w którym odbierane będą takie śmieci. Obecnie obowiązuje on od maja do listopada. Po zmianie odpady zielone miałyby być zabierane od kwietnia. W listopadzie byłyby odbierane już tylko raz.

"Nie będzie drożej"

Pytana, czy zwiększenie częstotliwości i wydłużenie okresu odbioru takich odpadów spowoduje wzrost kosztów dla mieszkańców, Kłąb zapewniła, że ratusz "na pewno nie przewiduje zwiększenia wysokości opłat śmieciowych". Kłąb przypomniała, że zmianę regulaminu utrzymania czystości uchwala rada miejska. - Chcielibyśmy, by w ciągu kilku najbliższych tygodni po zakończonych konsultacjach projekt uchwały mógł wejść pod obrady rady - powiedziała.

Trzy tygodnie dyskusji

Konsultacje potrwają do 22 czerwca. Jak zwróciła uwagę Kłąb, skierowane są one głównie do organizacji pozarządowych. Treść projektu uchwały oraz formularz, za pomocą którego można zgłaszać uwagi, dostępne są m.in. na stronie www.czysta.um.warszawa.pl oraz w siedzibie Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu m.st. Warszawy. W stolicy śmieci od mieszkańców odbierają trzy firmy: MPO (Bemowo, Białołęka, Bielany, Ochota, Śródmieście, Targówek, Ursus, Włochy, Wola, i Żoliborz), Lekaro (Mokotów, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Wawer, Wesoła) oraz SUEZ environnement (Ursynów i Wilanów).

jb/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl