Zmiany w komunikacji na południu Warszawy

Warszawa

| PZAfot. ZTM

W okresie ferii zimowych Zarząd Transportu Miejskiego szykuje spore zmiany w komunikacji miejskiej na Mokotowie i w Wilanowie. Powstanie nowa linia autobusowa do Powsina, inne ulegną zmianie. Ma być lepiej i szybciej.

Pierwsza zmiana dotknie linii 519. W tej chwili kursuje ona między Dworcem Centralnym a Parkiem Kultury w Powsinie. Według ZTM, z linii najwięcej osób korzysta na odcinku między centrum a Wilanowem. Dlatego planowane jest skrócenie trasy linii 519 do pętli Wilanów. ZTM decyzję uzasadnia tym, że autobusy będą kursowały tylko na tym odcinku, gdzie są potrzebne.

Zmieni się też częstotliwość linii. 519będzie kursowała co 10, 12 minut w godzinach szczytu, co 15 poza szczytem a co 20 w dni wolne od pracy.

Powstanie nowa linia

W ferie ZTM planuje także uruchomienie nowej linii 239. Umożliwi ona dojazd do Parku

Kultury w Powsinie.

239 będzie kursowało na trasie: POWSIN-PARK KULTURY – Opieńki (wybrane kursy: Gąsek – STARE KABATY – Gąsek) – Przekorna – Przyczółkowa – al. Wilanowska – METRO WILANOWSKA.

Autobusy będą kursowały do 12 minut w godzinach szczytu, co 15 poza szczytem i co 20 w dniwolne. ZTM zapowiada, że 239 umożliwi nie tylko dojazd do Parku Kultury w Powsinie, ale także zapewni mieszkańcom Powsina wygodny dojazd do metra i dalej do Śródmieścia oraz do innych rejonów Warszawy.

W dodatku pasażerowie zainteresowani dojazdem z Powsina na ul. Sobieskiego będą mogli przesiadać się z linii 239 na przystanku Królowej Marysieńki do linii 116, 130, 519 i E-2.

419 wspomoże 519

Według zapowiedzi ZTM, od maja do końca października, do Parku Kultury w Powsinie pasażerowie będą mogli dojechać również linią 419, która będzie kursowała co 20 minut obecną trasą linii 519 (z centrum do pętli Powsin-Park Kultury).

Skrócą trasy, żeby było szybciej

Planowane jest także skrócenie w ferie trasy linii 117. Powód? Jest to jedna z dłuższych linii w Warszawie. Autobus jadący z Gocławia przez centrum jedzie aż do Wilanowa. Z powodu korków autobusy tej linii często się spóźniają. Jest też bardzo nierównomiernie wykorzystywana przez pasażerów. Z danych ZTM wynika, że większym zainteresowaniem cieszy się na odcinku między Gocławiem a centrum. W związku z tym planowane jest wycofanie linii z Mokotowa i Wilanowa. Autobusy jadące z Gocławia mają zawracać na rondzie Dmowskiego.

138 dla rekompensaty

Mieszkańcom Mokotowa, brak linii 117, zrekompensuje linia 138. Ma kursować częściej: co 8 minut w godzinach szczytu, co 10 poza szczytem i co 15 w święto.

Natomiast mieszkańcy Wilanowa, którzy dojeżdżają do metra, oprócz nowe linii 239, będą mogli korzystać również z: 139, 217, 710 i 724. W drodze powrotnej nie będą musieli się martwić, na której stacji metra wysiąść. Wszystkie linie będą odjeżdżać z jednego przystanku na pętli przy stacji metra Wilanowska.

aq/par