Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Zmiany w kartach ZTM. Będzie potrzebny e-hologram

TVN Warszawa

ZTMJak wgrać e-hologram w biletomacie

Ponad pół miliona hologramów, z których korzystają pasażerowie komunikacji, będzie ważnych jedynie do 30 września. W zamian trzeba będzie wgrać na Warszawską Kartę Miejską tzw. e-hologram.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, posiadacze Kart Warszawiaka i Kart Młodego Warszawiaka z naklejonymi papierowymi hologramami, powinni do końca września wgrać na swoje karty e-hologramy. Można to zrobić w Punkcie Obsługi Klienta czy Wydziale Obsługi Mieszkańców w urzędzie dzielnicy. Ale nie tylko.

Można w biletomacie

Od środy, w prawie wszystkie biletomatach będzie można wgrać e-hologram. Nie będą jednak miały tej funkcji urządzenia zamontowane na stacjach II linii metra. Jak wyjaśnia ZTM, są na gwarancji i nie ma możliwości zmiany oprogramowania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami papierowe hologramy będą ważne wyłącznie do 30 września. Potem zostaną zastąpione przez tzw. e-hologramy, które będą po prostu elektronicznym zapisem na karcie.

"Żeby więc od października móc korzystać z uprawnienia do ulg i zniżek w ramach Karty Warszawiaka oraz mieć możliwość zakupu tańszych biletów długookresowych, należy do końca września wgrać na kartę e-hologram" - informuje ZTM.

Jak to zrobić?

Aby wgrać e-hologram w biletomacie, po włożeniu karty do czytnika należy wybrać opcję jego zakodowania. Następnie należy potwierdzić, że w dalszym ciągu mamy uprawnienia do zniżek.

Jeżeli pasażer będzie chciał zaopatrzyć swoją kartę w e-hologram w POP-ie lub WOM-ie, będzie musiał zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz jeden z dokumentów: pierwszą stronę PIT z prezentatą urzędu skarbowego, zaświadczenie z urzędu skarbowego, Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT-u, gdy rozliczamy się przez internet.

Osoby, które jeszcze nie mają Karty Warszawiaka a chciałyby ją uzyskać, również powinny zgłosić się do POP lub WOM z jednym wymienionych dokumentów.

Ponad pół miliona kart

Karta Warszawiaka i Karta młodego warszawiaka uprawniają do zakupu tańszych biletów długookresowych. Z karty mogą korzystać osoby, które mieszkają w stolicy, rozliczają się w niej z podatku dochodowego oraz od osób fizycznych. "Do 14 lutego włącznie wydanych zostało 510 597 hologramów (406 906 Karty Warszawiaka i 103 691 Karty Młodego Warszawiaka)" - informuje ZTM.

ło/ran