Zmiany w bilecie warszawiaka. "Duże oszczędności"

Warszawa

archiwum TVNZmiany w taryfie biletowej

Od września wszystkie bilety warszawiaka oraz młodego warszawiaka będą ważne w obu strefach biletowych. Jak zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego, oznacza to oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie dla osób rozliczających się w stolicy.

Zmiany wejdą w życie 1 września. Na czym polegają?

"Dotychczas za bilet warszawiaka, ważny w obu strefach, trzeba było zapłacić odpowiednio 166 zł (bilet 30-dniowy normalny) lub 406 zł (90-dniowy normalny). Teraz podróż w obu strefach będzie tańsza o kilkaset złotych rocznie, np. w portfelu pasażera korzystającego z biletów 30-dniowych pozostanie aż 816 złotych" - tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego. Z kolei osoba, która kupowała do tej pory bilety 90-dniowe, zaoszczędzi 624 zł.

Urzędnicy podkreślają, że "to ważna zmiana dla osób rozliczających się z podatku dochodowego w stolicy, bo oznacza to duże oszczędności".

Dwie ceny

W efekcie oznacza to, że taryfa obejmie tylko bilety ważne w 1 i 2 strefie biletowej: 30-dniowy normalny imienny w cenie 98 zł oraz bilet 90-dniowy normalny imienny w cenie 250 zł.

Bilet warszawiaka przysługuje mieszkańcom stolicy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Urzędnicy przypominają, że z tych pieniędzy w znacznej części finansowane jest funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego, czyli autobusów, tramwajów, metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

Do korzystania z tańszych biletów uprawnia tzw. e-hologram. Pierwszy raz można go zakodować na karcie miejskiej wyłącznie w wybranym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziale Obsługi Mieszkańców.

"Osoby, które mają już wgrany e-hologram i nadal spełniają warunki określone w uchwale, mogą przedłużyć jego ważność do 30 września 2019 r. w automatach biletowych" - przypomina ZTM.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁY O DARMOWYCH BILETACH DLA UCZNIÓW:

Renata Kaznowska o bezpłatnych przejazdachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ran/pm