Zmarła Lidia Korsakówna. "Porwały ją kino, teatr i estrada"

Warszawa

Lidia Korsakówna znana z filmów "Przygoda na Mariensztacie", "Klub kawalerów" i "Dziewczęta z Nowolipek", przez lata związana z warszawskim Teatrem Syrena, zmarła we wtorek w Skolimowie, w wieku 79 lat - poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Korsakówna grała m.in. u Jerzego Passendorfera, Andrzeja Wajdy, Barbary Sass, Krzysztofa Kieślowskiego i Adama Hanuszkiewicza.

- Niezapomniana aktorka filmowa, teatralna i estradowa. W początkach kariery była solistką Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Po przebojowym debiucie w pierwszym powojennym kolorowym fabularnym filmie muzycznym, którym była "Przygoda na Mariensztacie" z 1953 r., kino, teatr i estrada porwały ją z zespołu i już nie oddały - napisano we wspomnieniu ZASP o artystce.

Związana z Teatrem Syrena

- Od 1955 roku aż do emerytury Lidia Korsakówna związana była przede wszystkim z Teatrem Syrena, który stał się jej teatrem macierzystym - w zasadzie trwało to nawet dłużej, bo ostatnia premiera artystki na tej scenie odbyła się w 1999 r. - podkreślono.

ZASP przypomniał, że Korsakówna (pełne nazwisko: Lidia Korsak-Brusikiewicz) występowała m.in. z Adolfem Dymszą, Kazimierzem Krukowskim, Hanką Bielicką, Ireną Kwiatkowską oraz Kazimierzem Brusikiewiczem, który stał się również partnerem życiowym aktorki.

"Dwa lata i jeden tydzień temu Lidia Korsak-Brusikiewicz, w uznaniu zasług, została honorową obywatelką Warszawy" - przypomniał we wtorek związek.

Duży dorobek artystyczny aktorki

Korsakówna urodziła się 17 stycznia 1934 r. w miejscowości Baranowicze. W Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze" występowała od 1950 r. Na ekranie zadebiutowała w 1953 r. jako Hanka Ruczajówna, bohaterka komedii "Przygoda na Mariensztacie" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego - o życiu i pracy odbudowujących stolicę murarzy.

Zagrała w wielu filmach m.in.: "Nikodem Dyzma", "Zerwany most", "Klub kawalerów", "Zakochani są między nami", "Ziemia obiecana", "Dziewczęta z Nowolipek". Aktorka pojawiała się także w spektalkach telewizyjnych, np. w "Granicy" i "Kartotece".

W stołecznym Teatrze Syrena można ją było oglądać m.in. w przedstawieniach: "Mąż Fołtasiówny", "Arka nowego", "Latające dziewczęta".

PAP