Zmarła Ewa Nowacka

Warszawa

| Newspixfot. Wikimedia

Powieściopisarka, krytyk, eseistka zmarła we wtorek w Warszawie - poinformował PAP syn pisarki Mikołaj Nowacki. Była autorką takich powieści dla młodzieży jak "Małgosia contra Małgosia" czy "Kilka miesięcy, całe życie".

Przez ponad 40 lat działalności pisarskiej Ewa Nowacka napisała 50 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Już powieść "Burza w zlewozmywaku", publikowana w odcinkach w "Świecie Młodych" w 1977 roku była wśród młodych czytelników bardzo popularna. Potem ukazywały się m.in. "Może nie, może tak" (1976), "Coś, co o nich wiem" (1976), "Maria z tamtych lat" (1972).

Przez wiele lat Nowacka pracowała w Polskim Radiu. Była autorką wielu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Jako krytyk literacki współpracowała m.in. z "Nowymi Książkami".

Dwie z powieści Nowackiej doczekały się ekranizacji: "Dzień, noc i pora niczyja" (1982 r. reż. Tadeusz Worontkiewicz) oraz dwukrotnie "Małgosia contra Małgosia" - w 1980 roku (reż. Tadeusz Worontkiewicz) oraz powtórnie w 2008 roku (reż. Patrycja Hurlak).

Jej książka wśród najlepszych powieści dla młodzieży

Książka Nowackiej "Kilka miesięcy, całe życie" (1979) trafiła na Międzynarodową Listę Honorową IBBY najlepszych powieści dla młodzieży. Opisuje ona świat dorastającego chłopca na tle realiów epoki gierkowskiej. Jedynym pozytywnym bohaterem wśród ociekającego obłudą świata dorosłych okazuje się w niej lekceważony przez rodziców-dorobkiewiczów dziadek ze wsi. Wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY były także powieści "Bożęta i my" oraz "Emilia z kwiatem lilii leśnej" (1995) oraz "Miłość, psiakrew" (2001).

Za całokształt twórczości Ewa Nowacka została nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka, medalem polskiej Sekcji IBBY, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kochała Podlasie

Ewa Nowacka urodziła się w 17 grudnia 1934 w Chorzowie. Była absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w 1967 roku powieścią historyczną dla dorosłych "Rok trzech cezarów" osadzoną w realiach starożytnego Rzymu.

Pisarka bardzo lubiła Podlasie, gdzie przez pewien czas mieszkała. Obserwowała tamtejszych ludzi i ich zwyczaje. Wykorzystywała to w swoich powieściach, jak w książce "Małgosia contra Małgosia". Jej bohaterka, nastolatka z lat 60. XX wieku zamienia się na kilka miesięcy miejscami ze swoją imienniczką, również Małgosią, tylko, że żyjącą w wieku XVII. Powieść została nagrodzona Orlim Piórem "Płomyka". Powieść ta została zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.

myk