Zmarł znany dziennikarz. Honorowy Obywatel Warszawy

Warszawa

fot. TVN24

W wieku 97 lat zmarł dziennikarz Michał Sumiński - poinformowało Polskie Radio. To on przez lata w poniedziałkowe popołudnia prowadził w telewizji program "Zwierzyniec", w którym dzielił się swoją wielką wiedzą o zwierzętach.

Sumiński urodził się w 1915 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu. W 1943 uwięziony na Pawiaku, a potem przebywał w obozach w Oświęcimiu i Mauthausen-Gusen, skąd wyzwoliła go armia amerykańska.

Honorowy obywatel

Od 1950 do 1955 zajmował się pracą literacką. Potem przyszła kolej na dziennikarstwo. Od 1955 do 1958 był kierownikiem działu i zastępcą redaktora naczelnego Rozgłośni "Kraj". Od 1958 roku pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą.

W latach 70. i 80. był autorem i prowadzącym programu telewizyjnego dla młodzieży "Zwierzyniec". Jako gospodarz, w stroju leśniczego barwnie opowiadał o życiu i tajemnicach lasu, popularyzując zagadnienia przyrodnicze

Był także podróżnikiem oraz autorem książek o tematyce żeglarskiej.

Sumiński był odznaczony Orderem Uśmiechu, miał także tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Polskie Radio/tvn24.pl//mn//bgr