Zmarł wieloletni dyrektor CSW

Warszawa

archiwum TVNCentrum Sztuki Współczesnej

Nie żyje wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski - poinformował PAP w sobotę rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

Krukowski (ur. 1944 r.) kierował Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski w Warszawie od 1990 r.; w 2009 r. zdecydował się odejść na emeryturę. "Moja kadencja bardzo się wydłużyła, nie planowałem tak długiego zajmowania tej funkcji. Jednak poczucie, że nie zrobiłem wszystkiego, co planowałem, powodowało, że postanawiałem zostać rok, potem kolejny i następny" - tłumaczył wówczas.

Odznaczony medalem

Przed odejściem z CSW został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis.

Na emeryturze poświęcił się działalności grupy teatralnej Akademia Ruchu, którą sam założył w 1973 r. Pozostawał jej reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia. Akademia Ruchu działa na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.

Krukowski w 1970 r. ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.

W CSW był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej.

Krukowskiego na stanowisku szefa CSW zastąpił włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, który w 2010 r. zwyciężył w międzynarodowym konkursie na to stanowisko.

PAP/ran