Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zmarł warszawski poseł Artur Górski. Jego miejsce zajmie radny miasta

Warszawa

Lukas Plewnia / Wikimedia CC BY-SA 2.0Poseł Artur Górski miał 46 lat

Zmarł warszawski poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski. Miał 46 lat, od kilku lat walczył z białaczką. Jego miejsce w parlamencie zajmie najprawdopodobniej radny miasta Andrzej Melak.

O śmierci posła poinformował w piątek rano prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Artur Górski był oddany Bogu i ojczyźnie, człowiek wielkiej dzielności i wyjątkowej ideowości. Jego przedwczesna śmierć to niepowetowana strata - powiedział na początku posiedzenia Sejmu. Posłowie uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Górski był posłem z okręgu warszawskiego. Po raz pierwszy został wybrany w 2005 roku. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015 roku. W ostatnim październikowym głosowaniu startował z 4 miejsca na liście PiS i zdobył ponad 6 tys. głosów.

Nowym posłem Andrzej Melak

Mandat po Arturze Górskim przejmie kandydat z kolejnym najwyższym wynikiem. Najprawdopodobniej będzie to Andrzej Melak, który obecnie jest członkiem Rady Warszawy.

Radny Andrzej Melak
UM Warszawa

Jeśli się zgodzi, jego miejsce w radzie zajmie z kolei Seweryn Szwarocki. Ekonomista, absolwent Politechniki Warszawskiej i SGH. Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2014 roku startował do rady miasta z okręgu obejmującego Targówek, Wawer, Wesołą i Rembertów.

Poseł, dziennikarz i urzędnik

Artur Górski urodził się 30 stycznia 1970 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na kierunku politologia i nauki społeczne. Uzyskał na tej uczelni stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 do 1997 roku był dziennikarzem zespołu politycznego w redakcji Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 roku został redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika". Później pracował w administracji rządowej. Był m.in. doradcą premiera.

Artur Górski był redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz do 2004 roku prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Od 2002 roku był członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

W bieżącej kadencji Artur Górski należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą, której był wiceprzewodniczącym.

Pracował też w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był także zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej.

Ciężka walka z chorobą

Poseł walczył z ciężką białaczką. O chorobie dowiedział się trzy lata temu. Napisał o tym na Twitterze i poprosił o pomoc w zbiórce krwi.

- Walczył z chorobą w sposób, który każdemu może zaimponować i jednocześnie do końca chciał być czynny. Można powiedzieć, że odszedł ktoś zupełnie niezwykły – wspominał w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

kw/PAP/b