Zmarł Stanisław Wielanek, założyciel Kapeli Czerniakowskiej

Warszawa

Stanisław Wielanek - wokalista, kompozytor, znawca folkloru miejskiego, lider Kapeli Czerniakowskiej, później Kapeli Warszawskiej, a także stołeczny radny - zmarł w wieku 67 lat.

"Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że Stasiek Wielanek - Bard Warszawy - zmarł.
 Serce oddał Warszawie, duszę Bogu" - czytamy na oficjalnej stronie artysty.

Przykrą informację potwierdza również Jarosław Paprocki, menadżer artysty.

34 płyty

Jeszcze we wtorek 20 grudnia otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Wielanek ma w swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Jako muzyk zadebiutował w 1970 r. w utworzonej przez siebie Kapeli Czerniakowskiej, którą kierował trzynaście lat. "To dzięki niemu piosenka warszawska zdobyła sobie miejsce na najlepszych estradach. Kapela Czerniakowska stanęła w jednym rzędzie z wybitnymi wykonawcami lat siedemdziesiątych" - czytamy na stronie internetowej Wielanka.

Kontynuatorem tej spuścizny jest Kapela Warszawska, którą Wielanek założył w 1985 r. W repertuarze zespołu znalazły się też piosenki lwowskie, legionowe, żydowskie, biesiadne oraz kolędy. Jak podaje Biblioteka Polskiej Piosenki, w 1990 r. zdobył nagrodę za piosenkę "Ej wy, wierzby" w konkursie im. T. Korian, organizowanym przez emigrację polską we Francji. Był konsultantem krajowych i polonijnych kapel i zespołów podwórkowych. Utrzymywał stałe kontakty z animatorami folkloru polskiego na obczyźnie. Posiadał jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z folklorem miejskim.

Z wykształcenia mechanik

Wielanek urodził się w 1949 r. w Warszawie. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem. W dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, później na fortepianie. Ukończył Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. W 2014 r. został warszawskim radnym. W wyborach samorządowych kandydował na liście z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym Mokotów, uzyskując 1368 głosów i zdobywając mandat radnego.

PAP/kz/r