Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Zmarł ostatni kapelan Powstania Warszawskiego

Najnowsze

nowasol.kapucyni.plZmarł ostatni kapelan Powstania Warszawskiego

- W czwartek nad ranem w Nowej Soli w wieku prawie 100 lat zmarł kapucyn ojciec Medard, ostatni żyjący kapelan Powstania Warszawskiego - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

- Stanisław Parysz, w zakonie o. Medard, był odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. - Był honorowym obywatelem Nowej Soli i osobą bliską mieszkańcom naszego miasta - powiedziała rzecznik.

Ranny na Długiej

W okresie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 r., odznaczył się jako kapelan Armii Krajowej, niosąc pomoc duchową żołnierzom i ludności cywilnej w szpitalu powstańczym na ul. Długiej. Tu też został ranny. Wspierał także powstańców w kościele Dominikanów oraz w schronach przy ulicach: Miodowej, Długiej, Freta i Podwale.

Od blisko ćwierć wieku o. Medard pełnił posługę w parafii św. Antoniego w Nowej Soli.

Stanisław Parysz urodził się 17 grudnia 1913 roku w Haczowie na Podkarpaciu, gdzie ukończył Szkołę Podstawową. Następnie uczył się w Kolegium Serafickim w Rozwadowie. Do zakonu kapucynów wstąpił jesienią 1929 roku, rok później złożył śluby zakonne.

Studiował w Seminarium OO. Kapucynów w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku. Następnie pracował w duszpasterstwie w Krakowie, w Olszanicy, w Mydlnikach.

W latach 1945 - 1948 był gwardianem w Sędziszowie Młp., w latach 1953-1956 w Krośnie, gdzie wybudował kaplicę Matki Bożej. W latach 1959-1963 był rektorem kościoła w Tenczynie, w którym zaangażował się w budowę świątyni, przerwaną przez władze komunistyczne.

Zanim osiadł w Nowej Soli, o. Medard pracował w duszpasterstwie w wielu innych miejscowościach, m.in. we Wrocławiu, Dobiegniewie, Wałczu, Kwietnikach, Gdańsku i Bytomiu.

PAP, wp//ec

Źródło zdjęcia głównego: nowasol.kapucyni.pl