Najnowsze

Zmarł najstarszy Europejczyk. Kpt. Józef Kowalski miał 113 lat

Najnowsze

TVN24Zmarł kpt Józef Kowalski

Kpt. Józef Kowalski zmarł 7 grudnia w wieku 113 lat. Był najstarszym Europejczykiem i ostatnim żyjącym weteranem wojny polsko-bolszewickiej.

Józef Kowalski urodził się w 1900 r. w Wicyniu na Ukrainie. W 1920 roku, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej walczył w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich.

W latach 20. XX wieku ukończył szkołę oficerską. Podczas II wojny światowej trafił do niemieckiego obozu pracy. Po wojnie osiedlił się w Przemysławiu. W 1994 roku zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku. W dniu swoich 110. urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Honorowy Obywatel Radzymina

Kpt. Józef Kowalski jest honorowym obywatelem Radzymina od 2010 roku. - Nadaliśmy kapitanowi honorowe obywatelstwo Radzymina na pamiątkę tzw. Wiktorii Radzymińskiej, czyli bitwy, która rozegrała się pod Radzyminem podczas wojny polsko-bolszewickiej - powiedział Zbigniew Piotrowski, burmistrz Radzymina.

Jego zdaniem należy oddawać hołd bohaterom i zrobić wszystko, żeby pamięć o nich przetrwała jak najdłużej. - Zależy nam, żeby młodzi ludzie, młodzi mieszkańcy naszego miasta, nigdy o nim nie zapomnieli - dodał Piotrowski.

Awans do stopnia kapitana

15 lutego 2012 roku, Józef Kowalski został awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

16 sierpnia 2012 roku, dzień po 92. rocznicy Cudu nad Wisłą nadano mu tytuł honorowego obywatela Wołomina.

Pogrzeb kpt. Józefa Kowalskiego odbędzie się w środę, 11 grudnia o godz. 13.00 w Krzeszycach w Lubuskiem.

Zobacz materiał TVN24 przygotowany z okazji 112. urodzin kpt Józefa Kowalskiego:

ij//ec

112. urodziny kpt Józefa Kowalskiego
112. urodziny kpt Józefa KowalskiegoTVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości