Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zmarł Marian Kociniak. Aktor miał 80 lat

Warszawa

TVN24Aktor zmarł w wieku 80 lat

Marian Kociniak, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów, zmarł w wieku 80 lat. Informację potwierdzili przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Teatru Ateneum, z którymi aktor był związany niemal przez całe życie.

Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, Marian Kociniak zmarł w Warszawie wieku 80 lat. Aktor odszedł nad ranem w jednym z warszawskich szpitali.

Kultowy Franek Dolas

Szerokiej publiczności znany przede wszystkim z ról Franka Dolasa w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w reż Tadeusza Chmielewskiego oraz Murgrabiego z serialu "Janosik".

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1959 roku, był uczniem Ludwika Sempolińskiego. Niemal przez całe życie związany był z warszawskim Teatrem Ateneum, a od 2010 roku z Teatrem na Woli.

Występował w Teatrze Telewizji oraz w Kabarecie Starszych Panów. Telewidzowie obdarzyli Kociniaka sympatią za występy w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego, a także w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Na ekranie zadebiutował w 1959 w filmie "Pan profesor". Zagrał epizodyczną rolę w „Niewinnych czarodziejach” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w produkcji NRD Hansa Wernera "Schwarzes Gold".

W swoim dorobku filmowych aktor miał niezliczoną ilość wybitnych ról drugoplanowych.

tmw/gry

Czytaj też na tvn24.pl