Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zmarł Lucjan Wiśniewski, "Sęp" ze Zgrupowania Radosław

Warszawa

www.1944.pl/archiwum-historii-mowionejZmarł Lucjan Wiśniewski

W wieku 91 lat w Warszawie zmarł żołnierz Zgrupowania AK "Radosław", jeden z ostatnich żyjących likwidatorów AK - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.

O śmierci Lucjana Wiśniewskiego, pseudonim "Sęp" poinformował Muzeum Powstania Warszawskiego jego syn. Wiśniewski urodził się 30 czerwca 1925 r. Od 1930 roku mieszkał w Warszawie.W konspiracji działał od kwietnia 1941. Należał do II Oddziału Informacyjno-Wywiadowczego Oddziału Bojowego Kontrwywiadu AK "Wapiennik" - "993 / W" - "Wykonawczy". Członkowie grupy wykonywali wyroki śmierci wydane przez Polskie Państwo Podziemne.

"Mieliśmy zaufanie do sądów"

W Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego zachowała się rozmowa z Wiśniewskim. Opowiadał między innymi o wykonywaniu wyroków.

"Strzelanie do Niemca to był bezpośredni i widoczny wróg, a Polak? Zawsze była świadomość, (u mnie) że może go jakieś okoliczności skłoniły do tego. Przede wszystkim myśmy mieli zaufanie do sądów. Uważam, że te sądy okupacyjne, specjalne były dobre, sprawiedliwe. Jeszcze u mnie był jeden taki plus, że byłem w dwóch oddziałach, bo „993/W” to była machina. Batalion potem rozrósł się do siedmiuset osób prawie. Oddział „993/W” w Powstaniu był kompanią, przeszło sto osób. To była machina, były wywiadowczynie, sześć dziewczyn przecież w oddziale było, doskonałych tak samo. W Boernerowie ODB to byliśmy sami, o wszystkim decydowaliśmy, mieliśmy wolną rękę, byle by wykonać zadanie właściwie. To takie odczucie moje w pewnej sytuacji" - mówił "Sęp".

Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu "Radosław", w batalionie "Pięść", 1. kompanii "Zemsta", z którą przeszedł szlak bojowy z Woli na Stare Miasto. We wrześniu 1944 r. w Grupie "Kampinos" kompanii "Zemsta II".

PAP/ran/r