Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zmarł konstruktor Supersamu

Warszawa

nacWacław Zalewski był twórcą Supersamu

W wieku 99 lat zmarł Wacław Zalewski - twórca budynków katowickiego Spodka czy warszawskiego Supersamu.

O śmierci znanego architekta poinformował w piątek Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. "Z ogromnym żalem zawiadamiany, że wybitny polski konstruktor prof. Wacław Zalewski zmarł wczoraj w Bostonie w wieku 99 lat" - czytamy w komunikacie.

Znany w Polsce i na świecie

Wacław Zalewski urodził się 25 sierpnia 1917 roku w Samogródku. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej, w 1962 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Zasłynął z projektów stworzonych w latach 1948–1962 podczas współpracy z Biurem Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego "Bistyp" w Warszawie.

W tym czasie powstały między innymi: warszawski Torwar i Supersam, a także hala sportowa w Maracaibo czy Wydział Inżynierii Leśnej na Universidad de los Andes w Wenezueli.

Od wielu lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 1965 został tam zaproszony jako profesor zwyczajny na Massachusetts Institute of Technology. Tam pracował na pełnym etacie do roku 1988, później przeszedł na emeryturę. Od tego czasu był profesorem emerytowanym architektury.

kz/b