Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek. "Błagam, tylko nie profesor"

Warszawa


Zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, historyk literatury, pisarz i muzealnik - podaje Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Janusz Odrowąż Pieniążek był dyrektorem tej placówki w latach 1972-2009. Kilka miesięcy temu ukazała się jego ostatnia wspomnieniowa książka pt."Błagam, tylko nie profesor".

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 8 grudnia 2015 r. zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Był historykiem literatury, pisarzem i muzealnikiem, w latach 1972–2009 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Literatury" - poinformowało Muzeum Literatury.

Odznaczony orderami

W latach 1954-55 Odrowąż-Pieniążek był sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Jubileuszowego Dzieł Adama Mickiewicza. Od 1956 do 1972 r. był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 1967 r. został sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Krytycznego Dzieł Wszystkich Adama Mickiewicza. Sprawował funkcję redaktora naczelnego "Muzealnictwa", był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Książki, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Muzeum przypomina też, że Janusz Odrowąż Pieniążek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2009 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2012 r. "za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności publicystycznej w dziedzinie historii literatury, za wspieranie rozwoju muzealnictwa" został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wspomnienia o Miłoszu i Gombrowiczu

Janusz Odrowąż-Pieniążek urodził się 2 lipca 1931. Jako pisarz debiutował w 1963 roku książką "Opowiadania paryskie". Potem opublikował m.in. "Teorię fal" (1964), "Małżeństwo z Lyndą Winters albo Pamiątka po Glorii Swanson" (1971) i "Party na calle Guatemala" (1974). W tym roku ukazało się ostatnie jego dzieło - zbiór wspomnień zatytułowany "Błagam, tylko nie profesor", w którym autor wspominał przyjaciół, znajomych i ludzi, z którymi zetknął go los, m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jerzego Giedroycia.

PAP/b