Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Zmarł Erwin Axer

Warszawa

Mariusz Kubik, www.mariuszkubik.pl, cc gdfl /wikipediaZmarł Erwin Axer

W niedzielę w nocy Warszawie zmarł Erwin Axer – reżyser teatralny, eseista i pedagog, jeden z największych twórców powojennego teatru, wieloletni dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego. Miał 95 lat.

Axer urodził się 1 stycznia 1917 r. w Wiedniu, ale wychowywał się we Lwowie. Po ukończeniu Wydziału Sztuki Reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej osiadł w Warszawie, gdzie wystawiał sztuki m.in. na scenie Teatru Narodowego.

Pracował w kamieniołomach

Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do stalagu. Tam pracował w kamieniołomach w górach Harzu. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski. Wrócił też do pracy w teatrze - najpierw w Łodzi, potem w Warszawie. Do 1981 roku kierował Teatrem Współczesnym. W latach 1954–1957 był dyrektorem połączonych scen Teatru Współczesnego i Narodowego. Reżyser, wykładowca, literat Axer reżyserował też liczne sztuki za granicą – w Niemczech, Szwajcarii, ZSRR, Stanach Zjednoczonych i Holandii, w latach 70. był też stałym reżyserem-gościem wiedeńskiego Burgtheater. Wykładał na Wydziale Reżyserii w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jest autorem m.in. licznych esejów o teatrze, publikowanych w miesięcznikach "Dialog" i "Teatr". Napisał też książki: "Listy ze sceny", "Sprawy teatralne", "Ćwiczenia pamięci", "Kłopoty młodości, kłopoty starości", "Z pamięci". Odznaczony Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także na tvn24.pl PAP/tvn24.pl//b