Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Zmarł były dyrektor Muzeum Narodowego

Najnowsze

Muzeum NarodoweProf. Piotr Piotrowski nie żyje

W wieku 63 lat, po długiej chorobie, zmarł prof. Piotr Piotrowski, dyrektor Muzeum Narodowego w latach 2009-10. Był wybitnym historykiem sztuki, związanym z Instytutem Historii i Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Piotrowski był pracownikiem Instytutu Historii Sztuki UAM, w latach 1999-2008 był dyrektorem Instytutu. Od 1996 do 2009 roku był kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej.

Wśród głównych obszarów badań Piotra Piotrowskiego była społeczna i polityczna historia sztuki XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej.

Funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie pełnił w latach 2009-2010. Był też kuratorem Galerii Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Autor wielu publikacji

Tytuł magistra historii sztuki uzyskał na UAM w 1976 roku. W 2000 roku zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych. Wykładał w ośrodkach naukowych w USA, Izraelu, Niemczech, między innymi w Center for Curatorial Studies - Bard College w USA (2001) i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (2003). Był autorem kilkuset artykułów naukowych i wielu książek, w tym nominowanego do Nagrody Nike "Znaczenia modernizmu" (1999) i "Awangardy w cieniu Jałty" (2005; wyd. angielskie 2009), za którą otrzymał m.in. Nagrodę Jana Długosza.

Laureat nagrody im. Stajudy

W 1993 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Jerzego Stajudy. W 2007 - nagrodę premiera RP za wybitne osiągnięcie naukowe. W 2010 roku został laureatem nagrody im. Igora Zabla, przyznawanej przez międzynarodowe jury w dziedzinie kultury i teorii. Nagrodą im. Zabla wyróżniane są "wybitne i nieoczywiste postaci oraz idee na scenie Europy Środkowowschodniej".

PAP/ep/b

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe

Pozostałe wiadomości