Najnowsze

Zmarł prof. Andrzej Półtawski, powstaniec warszawski i wieloletni współpracownik Karola Wojtyły

Najnowsze

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP

Był filozofem, etykiem, powstańcem warszawskim i żołnierzem Armii Krajowej działającym w podziemiu niepodległościowym w czasie II wojny światowej. Współpracował i przez wiele lat przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Prof. Andrzej Półtawski zmarł w wieku 97 lat.

Andrzej Półtawski zmarł w czwartek w Krakowie. Informację podała w czwartek Katolicka Agencja Informacyjna.

Działacz podziemia, filozof

Andrzej Półtawski urodził się 22 lutego 1923 r. w Warszawie. Był działaczem podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego w stopniu podchorążego w ramach Zgrupowania "Żaglowiec" II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Następnie został osadzony w stalagu Altengrabow i Gross Lubars koło Magdeburga.

Po II wojnie światowej ukończył studia filozoficzne pod kierunkiem prof. Romana Ingardena na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskał też tytuł doktora za pracę "Rzeczy i dane zmysłowe. Świat i spostrzeżenie u George'a Edwarda Moore’a". Pracę habilitacyjną napisał na temat "Świat, spostrzeżenie, świadomość". Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1957 do 1970 r. badał tam m.in. średniowieczne rękopisy Biblioteki Jagiellońskiej, wówczas poznał Karola Wojtyłę. Następnie pracował z prof. Romanen Ingardenem przy Katedrze Filozofii UJ, tam był starszym asystentem.

Współpracownik i przyjaciel papieża

W latach 1973-1993 pracował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie. Był kierownikiem Katedry Teorii Poznania ATK.

Gościnnie był też profesorem zagranicznych uczelni takich jak m.in. International Academy of Phylosophy Liechtenstein (1989); Franciscan University of Steubbenville, Ohio (1991); MEDO Institute w Rolduc, Holandia (1993).

Przez wiele lat współpracował z Karolem Wojtyłą, gdy ten był metropolitą krakowskim, a potem papieżem. Redagował m.in. jego studium "Osoba i czyn". Był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Prywatnie był mężem Wandy Półtawskiej, która przez dziesięciolecia również była przyjaciółką Karola Wojtyły.

Pisaliśmy też o śmierci Józefa Wiłkomirskiego, który walczył w Powstaniu Warszawskim:

Józef Wiłkomirski zmarł w wieku 94 latPAP//Polskapresse/East News/TVN24

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości