Zmarł Andrzej Kieruzalski. Twórca Gawędy, członek Szarych Szeregów

Warszawa

W wieku 88 lat zmarł twórca i wieloletni szef Zespołu Artystycznego ZHP Gawęda, podczas wojny członek Szarych Szeregów Andrzej Kieruzalski - poinformowała PAP w czwartek była członkini Gawędy Miłka Skalska.

Skalska, która jest w kontakcie z rodziną Kieruzalskiego, poinformowała, że twórca Gawędy odszedł w środę wieczorem w Warszawie.

Pseudonim "Flis"

Andrzej Kieruzalski urodził się 27 sierpnia 1928 r. Od najmłodszych lat był związany z harcerstwem. Podczas okupacji był członkiem Szarych Szeregów o pseudonimie "Flis". Organizował wówczas także teatrzyki kukiełkowe dla dzieci.W 1952 r. w Domu Harcerza na stołecznej Pradze założył zespół Gawęda. Jak podkreślają jego bliscy i wychowankowie, dla wielu młodych ludzi była to wówczas "pierwsza szansa na radość i namiastka beztroskiego dzieciństwa".Gawęda przez kolejne lata działała i występowała zarówno w kraju, jak i poza granicami, dając ponad 6 tys. przedstawień na całym świecie.Z zespołem współpracowali znani polscy twórcy tacy, jak pisarka Wanda Chotomska, kompozytor Włodzimierz Korcz, reżyser Krzysztof Gradowski, scenograf Adam Kilian oraz choreografowie: Zofia Rudnicka i Witold Gruca.

"Pierwszy nauczyciel życia"

Gawęda wychowała kilka pokoleń młodych ludzi. Według szacunków przez lata należało do niej kilkanaście tysięcy osób. Jak zaznaczają wychowankowie "druh Andrzej" był dla wielu z nich "pierwszym nauczycielem życia", a Gawęda uczyła poszanowania wartości, gotowości do działania na rzecz drugiego człowieka oraz miłości do ojczyzny.Kieruzalski był plastykiem, lalkarzem, chórmistrzem, pedagogiem, inscenizatorem i reżyserem oraz instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza, a także kawalerem Orderu Uśmiechu.

PAP/ran/r/jb