Zmarł Adam Kilian, scenograf i współtwórca Teatru Lalka

Warszawa

nacZmarł Adam Kilian

Polski scenograf Adam Kilian zmarł w sobotę w wieku 93 lat. Artysta współtworzył warszawski Teatr Lalka, z którym związany był od 1951 roku.

Jak poinformował Teatr Lalka, Adam Kilian jest autorem 323 zrealizowanych scenografii. Historycy zaliczają jego twórczość do kierunku zwanego folkloryzmem, wywodzącego się z tradycji Stanisława Wyspiańskiego i Wincentego Drabika. O jego śmierci powiadomiła Teatr córka Kiliana.

Kilian zajmował się także scenografią telewizyjną, projektował plakaty i pocztówki. Był twórcą projektów filmów animowanych, rysunkowych i lalkowych. Z warszawską sceną Adam Kilian związany był przez ponad półwiecze. Pracował tam od 1951 roku jako scenograf i kierownik plastyczny, od 1988 roku był konsultantem plastycznym. Poza tym współpracował z wieloma scenami lalkowymi, dramatycznymi i operowymi.

Adam Kilian urodził się 13 lutego 1923 roku we Lwowie. Studiował na wydziale architektury w College of Arts and Crafts w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju był dyrektorem i scenografem teatru Niebieskie Migdały, sceny lalkowej, którą jeszcze w 1944 roku w Samarkandzie założyła jego matka Janina Kilian-Stanisławska. Teatr ten w 1951 roku został przemianowany na Teatr Lalka (Warszawa).

PAP/skw