Złota 44: inwestor rozwiązał umowę z generalnym wykonawcą

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plBudowa będzie wstrzymana?

- Pracownicy nie zostali wpuszczeni na budowę wieżowca Złota 44 - zaalarmował Kontakt24 jeden z podwykonawców. Przedstawicielka inwestora informuje, że rozwiązano umowę z wykonawcą. – Chcemy przyspieszyć prace na budowie, a poprzedni generalny wykonawca nie gwarantował terminowego zakończenia robót - poinformowała tvnwarszawa.pl Alicja Kościesza z firmy Orco.

"Dzisiaj nie zostali wpuszczeni na budowę pracownicy firm podwykonawczych. Na budowie został ich cały sprzęt. Firma Orco zerwała umowę z wykonawcą (firma Inso) i zamknęła budowę wieżowca Żagiel przy ul. Złotej 44" - taką informację na Kontakt24 wysłał podwykonawca.

Elewacja górującego nad stolicą "Żagla" jest już gotowa. Jak pisze podwykonawca, trwały jeszcze prace wewnątrz, a także na dachu drapacza chmur.

"Plac budowy przejął inwestor"

"Umowa z generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za realizację prac budowlanych przy apartamentowcu Złota została rozwiązana z dniem 2 grudnia 2013. Plac budowy wieżowca zostaje przejęty przez inwestora, firmę Orco" - powiadomiła tvnwarszawa.pl Alicja Kościesza z firmy Orco. "Prace budowlane będą wznowione pod jego własnym nadzorem, prowadzone przez doświadczony zespół zaangażowany w projekt od dłuższego czasu i nie będą powodowały żadnych opóźnień. Kluczowi podwykonawcy oraz konsultanci, w tym firma Hill International pracujący przy projekcie od początku budowy będą kontynuować swój zakres prac" - zapewnia w oświadczeniu przesłanym redakcji.

Co ze sprzętem podwykonawców, który został na budowie?

- Wszystkie narzędzia oraz maszyny zostały zabezpieczone w dniu dzisiejszym przy przekazaniu placu budowy i zostaną one zwrócone w tym tygodniu pracownikom firm podwykonawczych w momencie ich powrotu na plac budowy - pisze Alicja Kościesza.

Potwierdza, że zakończyły się prace nad fasadą budynku powyżej parteru, izolacją, pokryciem dachu oraz instalacjami. "Stan prac na Złotej pozwala na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie do połowy 2014 roku" - twierdzi Kościesza.

I podaje, na podstawie danych z września, że dotychczas sprzedano 20 proc. apartamentów.

Były już problemy

Budowa zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda wieżowca ruszyła w marcu 2008. Rok później, po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora, robotnicy opuścili plac budowy. Kolejną przeszkodą było zablokowanie przez sąd administracyjny pozwolenie na budowę. Powodem były protesty sąsiadów. Sąd nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy. Prace zostały wznowione w styczniu 2011. 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawisła wiecha.

O budowie w programie "Polska i Świat":

Reportaż z programu "Polska i świat"
| tvn24

Zobacz luksusowe wieżowce od środka:

Luksus w chmurach
TVN24

ran//ec