Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Złomiarze rozkradają most Północny

  TVN Warszawa

  Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plZłomiarze rozkładają most Północny

  Kilometry kabli, tony kratownic - stołeczni aktywiści z przerażeniem alarmują, że taki łup wynieśli złomiarze z tunelu technicznego mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Drogowcy zapowiadają, że poprawią zabezpieczenia, by nie dopuścić więcej do takich sytuacji.

  O sprawie poinformowali aktywiści z organizacji Miasto jest Nasze. Powołali się na zdjęcia z bloga Penetrator Scavenge. " Tunel techniczny mostu Północnego został doszczętnie rozkradziony przez złomiarzy"– zaalarmował autor wpisu.

  Na dowód zaprezentował zdjęcia z tunelu. Faktycznie widać na nich efekty pracy złomiarzy: skrzynki elektryczne są rozkręcone, brakuje żarówek czy kabli.

  "Poprawimy zabezpieczenia"

  Mostem Marii Skłodowskiej-Curie opiekuje się Zarząd Dróg Miejskich, który wie o sprawie od kilku dni. – Zabezpieczenie tunelu technicznego zostało wykonane przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zgodnie z projektem. Widocznie było ono niewystarczające – przyznaje Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM i od razu piętnuje takie zachowania: - To po prostu niedopuszczalne i nie może mieć miejsca.

  W tej chwili oceniana i wyceniana jest skalę kradzieży. – Zniknęły głównie kable, które można sprzedać na złom – wymienia Gałecka.

  Urzędnicy zapowiadają, że tunel techniczny pod mostem zostanie niezwłocznie zabezpieczony. – Na miejscu byli nasi pracownicy, mieli ocenić jakie formy zabezpieczenia zastosować, aby były skuteczne – dodaje rzeczniczka ZDM.

  Jak będą wyglądać te zabezpieczenia? Być może przed wejściem do tunelu trzeba będzie zamontować dodatkowe kraty, a zamki zabezpieczyć kłódkami. – Muszą być takie, aby nikt postronny nie mógł się tam już dostać. Chcielibyśmy zrobić to jak najszybciej, bez osobnego projektu. W ciągu kilku dni podejmiemy decyzję w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć tunel – zapowiada Gałecka.

  ZDM zgłosił też sprawę kradzieży na policję.

  "Wojciechowicz na emeryturę"

  Aktywiści z MJN przypominają, że to właśnie brak nadzoru mógł być jedną z przyczyn ubiegłorocznego pożaru mostu Łazienkowskiego. "Czy ratusz wyciągnął wnioski z tej sytuacji? Czy poprawiło się bezpieczeństwo i nadzór właścicielski nad najważniejszą infrastrukturą techniczną w stolicy? Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz uczy się na swoich błędach?" – pytają na portalu społecznościowym i apelują o wysłanie na emeryturę Jacka Wojciechowicza, wiceprezydenta stolicy odpowiedzialnego za infrastrukturę.

  Z kolei urzędnicy zapewniają, że sytuacja w tunelu technicznym nie ma wpływu na funkcjonowanie przeprawy. – Mosty jest bezpieczny – mówi Gałecka.

  jb/ec