Żłobki na godziny? Rodzice chcą konsultacji

Warszawa

TVN24Podwyższenie opłat za żłobki

W czwartek radni będą głosować nowe stawki opłat za żłobki. Zamiast miesięcznej, ratusz chce wprowadzić godzinową. Rodzice domagają się konsultacji w tej sprawie – donosi „Życie Warszawy”.

Ratusz musi przegłosować nowe stawki za opłaty w żłobkach, bo poprzednie, podwyższone, zostały skutecznie zaskarżone do sądu przez rodziców. Dlatego w miejsce miesięcznej opłaty 374,22 zł (plus wyżywienie i nadgodziny), ratusz proponuje godzinową, wynoszącą – 1,78 zł.

– To niczego nie zmieni – denerwują się rodzice w rozmowie z "ŻW".

Darmowy maj

Nie podoba się im też, że projekt nowej uchwały powstał naprędce, bez konsultacji. Ratusz ma jednak nóż na gardle.

Od 17 kwietnia (data niekorzystnego dla miasta wyroku sądu), urzędnicy nie mogą pobierać opłat za żłobki. Rodzice dostali już informację, że w maju nie muszą wpłacać pieniędzy za pobyt dziecka, dostaną też zwrot za część kwietnia.

Strata dla budżetu

Chociaż rodzice domagają się konsultacji społecznych w sprawie nowego cennika, dla budżetu miasta każdy miesiąc bez opłat to duża strata. Dlatego władze miasta są zdeterminowane, by jak najszybciej przegłosować powstałą naprędce uchwałę.

– Zdajemy sobie sprawę, że to jest sprawa, która musi być załatwiona terminowo, dlatego nie będziemy przesuwać uchwały na inną sesję – ocenia w rozmowie z „ŻW” szef klubu PO Jarosław Szostakowski.

mjc/mz