Żłobki dla zameldowanych

Warszawa

fot

Nie kolejność, ale to, czy rodzice są zameldowani i płacą podatki w stolicy zdecyduje, czy ich dzieci trafią do miejskiego żłobka – takie są główne założenia nowego systemu rekrutacji. Jest też jeszcze jedna nowość – rekrutacja będzie odbywać się przez internet.

- Obecnie na miejsce w żłobkach czeka ponad 6 tys. dzieci. Mamy nadzieję, że nowy system rekrutacji pozwoli bardziej efektywnie wykorzystać ilość dostępnych miejsc. Zgodnie z uchwałą rady miasta, łatwiej będzie o miejsce rodzicom, którzy są zameldowani w stolicy – zapowiada Joanna Dolińska-Dobek.

Punkty za meldunek

Do tej pory o przyjęciu dziecka do miejskiej placówki decydowała głównie kolejność zgłoszeń. Teraz decydować mają punkty - im więcej, tym większa szansa na miejsce w żłobku.

Rodzice, którzy są zameldowani w Warszawie mogą dostać ich 27. Jeśli zameldowane jest tylko jedno z nich, możliwa liczba punktów to 13,5. Analogicznie sytuacja wygląda z punktacją za odprowadzanie podatków do jednego ze stołecznych urzędów skarbowych. Kolejne 27 punktów można dostac jeśli oboje rodzice pracują.

Pozostałe kryteria są mniej punktowane i można za nie dostać w sumie kolejnych 19 pkt.

Czytaj więcej o kryteriach przyjmowania dzieci do żłobków

W sytuacji, w której liczba punktów będzie taka sama dla wielu kandydatów, zdecyduje czas rejestracji do systemu internetowego. Rejestracja rozpocznie się 2 stycznia o godz. 9.00.

Najpierw testy

Żeby ułatwić rodzicom zapisywanie dzieci do żłobków 27 grudnia system rejestracji zostanie uruchomiony w trybie testowym. – Rodzice będą mogli sprawdzic jak działa. Jeśli będą mieli wątpliwości, będą mogli skorzystać z infolinii (0-22) 565 23 44 – tłumaczy Dolińska-Dobek.

Nowy system ma zapobiec sytuacjom, do których dochodziło w przeszłości. W 2009 roku relacjonowaliśmy w TVN Warszawa dramatyczną walkę o miejsce w żłobkach na Targówku, gdzie rodzice kilkadziesiąt godzin koczowali przed placówkami.

Coraz więcej żłobków

W stolicy jest obecnie 45 samorządowych żłobków i 8 mini-żłobków, które oferują 4.496 miejsc. Od 2007 roku powstało 1034 nowych miejsc. Od jesieni 2011 roku maluchy korzystają z kolejnych trzech placówek: na Pradze Południe – ze Żłobka nr 45 w Centrum Edukacyjno – Opiekuńczym przy ulicy Pawlikowskiego 2 i Mini-żłobka przy ul. Prochowej 49 oraz Żłobka nr 39 na Bemowie przy ul. Muszlowej 17 oraz 16 miejsc w Żłobku nr 4 przy ul. Wiktorskiej 94/96 z rządowego programu „Maluch".

mjc